Nem példa nélküli, hogy alapítványt vonnak be gyógyszer-finanszírozásba, hasonló működésű az orosz „Jóság Köre” is.
– A magyar modellhez hasonló szervezet nincs, de létezik hasonló működésű – mondta a Népszavának Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci elemző. A szakértő annak kapcsán nyilatkozott, hogy a kormány a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) helyett egy új civil szervezetre, a Batthyány-Strattmann László Alapítványra bízza az egyedi gyógyszerkérelmek elbírálását, évi 30-40 milliárd forint szétosztását. Az alapítványt még nem jegyezték be, így nem tudni, hogyan választják ki a döntéshozóit, milyen szabályok szerint működik majd.
Molnár Márk példaként idézte a Krug Dobra – vagyis a „Jóság Köre” nevű alapítványt. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök egy karácsonyi rendelettel, 2021. január 5-én hozta létre, azzal a céllal, hogy elsősorban a gyerekek súlyos és ritka betegségeinek kezelését finanszírozza. A vezetője Alexander Tkachenko, az orosz ortodox egyház papja. Az alapítvány a forrásait többek között egy 2 százalékos extra adóból kapja. Ezt az évi ötmillió rubel feletti jövedelműekre róják ki, akik így a 13 százalékos jövedelemadó helyett 15 százalékot fizetnek. Molnár Márk hozzátette: az alapítványról kevés adat ismert, a működése nem átlátható, de eddig több ezer betegnek vásároltak kezelést. Az alapítvány vezetőjét a gyermeknapon fogadta Putyin, a találkozón az orosz elnök egy albumot kapott olyan gyerekek történteivel, akiket az alapítvány segített terápiához. Köztük Emilével, akiről a kötelező újszülöttkori szűréssel derült ki, hogy súlyos gerincvelői izomsorvadásban (SMA) szenved. A diagnózis után az édesanyja lemondott róla. Emilnek az alapítvány biztosította a szükséges gyógyszert még mielőtt a fájdalmas és visszafordíthatatlan tünetek jelentkeztek volna. A kezelés sikeres volt. A kisfiút pedig egy moszkvai család örökbe fogadta.
Más országokban is igyekszik a politika kezelni azt az ellentmondást, nehéz amellett érvelni, hogy egyetlen ember gyógyszerére közel egymilliárdot költsön a köz. Ugyanakkor az is vállalhatatlan, hogy azért tagadjanak meg terápiát, például egy kisgyerektől, mert az sokba kerül.
További részletek a nepszava.hu-n.