Van, aki hamar meggyógyul, míg más évekig szenved. Hogy mi dönti el? A pénztárca.
Ha vastag, előbb műtenek, ha vékony, sorszámot osztanak. Egyre hosszabbak a műtéti várólisták, ez pedig sokat ront a betegek állapotán. Van olyan kórház, ahol már csak tíz év múlva, azaz 2022-re tudnak időpontot adni. De van, ahol egy egyszerű sérv- vagy epeműtét is több év – olvasható az fn.hir.24..hu oldalán.
A Kórházszövetség elnöke elmondta: elképzelhető, hogy egy-egy operációt fizetőssé tesznek, és így csökkentik a várólistákat. Ez egyébként van, ahol már most is működik: a Semmelweis Egészségügyi Kft. szakemberei egymillió forintért ragadnak szikét például egy csípőprotézis-műtétnél. A magánklinikákon azonban még ennél is többet elkérhetnek.
Szürkehályog-műtétre akár több mint három évet kell várni, ha a szombathelyi Markusovszky kórházban végzik. A következő szabad időpont ugyanis 2015. július. Nem jobb a helyzet más intézményeknél sem: a legtöbb helyen másfél-két év türelmet kérnek a betegektől.
Nőgyógyászati műtétre is sok helyen várni kell: Szegeden például két hónapot.
Szemlencse-beültetés esetén jelenleg két év, amire a beteg időpontot kap a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban. A kisalföldi megyeszékhelyen az ortopédia és a szemészet az a két terület, ahol nem végeznek általában akut vagy sürgősségi beavatkozást. „A várólista alatt álló betegeket természetesen rendszeresen kontrolláljuk, és ha a kezelőorvos szakmailag úgy ítéli, hogy valóban jelentős az állapotrosszabbodás vagy további fenyegető progresszió áll fenn, akkor értelemszerűen előrébb vesszük a pácienst" – közölte a portállal dr. Oláh Attila, az intézmény orvos-igazgatója.
A leghosszabb várólista a kiskunhalasi Semmelweis Halasi Kórházban van. Itt a csípőprotézis-beültetésre tíz évet kell várni. A kórház várólistája szerint 2022. januárra adnak leghamarabb időpontot.
Többet kell várni az egyszerűbb műtétekre is: Kaposváron például majdnem két évet egy epe- vagy sérvműtétre; és nem csak a műtéti várólistákkal van gond. Az egyik miskolci kórház (Miskolci Semmelweis Ignác Egészségügyi Központ és Egyetemi Oktató Kórház) szakrendelésére váró betegek listája szerint az endokrinológiára, ahol a pajzsmirigybetegségeket is vizsgálják, nyolc hónap várakozás után lehet bekerülni.
Van azonban olyan kórház is, amelyben minden beteg gyorsan sorra kerül: a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban például epekőműtétre alig két hetet kell várni, míg mandula- vagy orrműtétre jelenleg az elsők között jelentkezhetünk.
Az orvosok tehetetlenek, a többéves várakozás alatt csak fájdalomcsillapítót tudnak adni a betegeknek, de több évig azokat is veszélyes szedni.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint azért nőttek a várólisták, mert „a finanszírozás nem bírja el a lakossági igényeket". Elképzelhetőnek tartja, hogy fizetőssé tesznek néhány műtétet, és az abból befolyt pénzből csökkentik a várólistákat. Ezzel egyúttal megakadályozzák az orvosok és ápolók elvándorlását is. A fizetős szolgáltatásokkal ugyanis a dolgozók pluszjövedelemhez juthatnak.
„A kapacitásokhoz képest több tevékenységet tudnának elvégezni a kórházak, de finanszírozási problémák miatt erre nincs lehetőségük. A várólisták csökkentésére több megoldás is született, ilyen például a területi várólisták kialakítása vagy a fizetős ellátás megnyitása. Az optimális természetesen az lenne, ha bővíteni tudnánk a többletfinanszírozási forrásokat. 500 milliárd forintra lenne szükség, de sajnos ehhez nincsenek megteremtve a gazdasági feltételek" – nyilatkozta az FN24-nek Rácz Jenő, aki úgy véli, amellett, hogy a fizetős rendszer kiválóan működik, mindenki jól jár vele.
„Ez egy piacon valóban megjelenő igény, ami nem azt jelenti, hogy a kevésbé tehetős betegek hátrányba kerülnek, hanem azok, akik úgy döntenek, hogy állják a költségeket, kilépnek a várólistáról. Amellett, hogy ezeknek a betegeknek nem kell hónapokat vagy éveket várniuk, a várólisták is rövidülnek."