Az új budai kórháznak mindenekelőtt jól megközelíthetőnek kell lennie - jelentette ki az
InfoRádió Aréna című műsorában
Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára. Ónodi-Szűcs Zoltán azt is elmondta: a magyar bérek járulékaiból nem lehet európai fizetéseket kínáló egészségügyet működtetni.
A kormány az elmúlt hat évben 580 milliárd forintot költött az egészségügyre, az Európai Unió szabályai szerint azonban ennek a pénznek a nagy részét a vidéki kórházak kapták - mondta az államtitkár.
"Az uniós logika mentén a főváros környéke nem volt elmaradott régióként kezelve, ezért nem tudtunk uniós pénzeket felhasználni. A vidéki intézményrendszer nagy része megújult, miközben a fővárosra nem jutott forrás kellő mértékben. Pont ezért hangzott el az egy évvel korábbi frakcióülésen egy bejelentés, miszerint épülnie kell egy intézménynek Budapesten, hogy ezt a fajta különbséget elkezdjük ledolgozni."
Ónodi-Szűcs Zoltán kitért a János Kórház felújítását és az új budapesti kórház helyét firtató kérdés elől.
"Én nem a János Kórházról szeretnék beszélni, pont ezzel szeretnék szembeszállni, hogy ne az intézmények jövőképét vázoljuk fel. Teljesen mindegy, hogy Jánosnak hívják a kórházat vagy Zolinak, mint engem, a lényeg, hogy a beteg megkapja a megfelelő ellátást" - hangsúlyozta az államtitkár.
Ónodi-Szűcs Zoltán szerint több mint 10 lehetséges helyszínt megvizsgáltak. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára elsődleges szempontként említette a leendő kórház jó megközelíthetőségét, valamint az ingyenes parkolást.
"A magyar bérek járulékaiból nem lehet európai fizetéseket kínáló egészségügyet működtetni - jelentette ki Ónodi-Szűcs Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában.
A magyar orvosok létszáma megfelel az OECD-átlagnak, de rossz a területi eloszlásuk - mondta az államtitkár.
"Ahogy az alapellátásban bizonyos helyekre nem találunk orvost évek óta, ugyanez igaz a szakellátásokra is, hiszen bizonyos kórházakban bizonyos szakmákat nem tudnak betölteni, ez tény és való" - fogalmazott az államtitkár.
Ehhez képest másfélszer több orvost képzünk, mint az OECD-átlag - folytatta Ónodi-Szűcs Zoltán a létszámhiány összetett problémakörének szétszálazását. Az igazi probléma az, hogy kevés a szakdolgozó - tette hozzá.
"Azon kell dolgoznunk - és hál'istennek az EMMI-n belül van több államtitkárság, így a képzés is nálunk van egy másik államtitkárságon - hogyan lehetne utolérni az OECD-számokat a képzésekkel, akár esetleg átképzésekkel is - ez az egyik fontos tényező, a bér pedig nyilván egy másik tényező" - jegyezte meg.
Az államtitkár elismerte, hogy az egészségügyi bérek nincsenek rendben, ugyanakkor kijelentette:
"Nem lehet magyar bérek járulékaiból egy európai bérrel működő egészségügyet működtetni. Aki ilyet mond - az nem tudom milyen mozit vagy filmet néz - mert ez egyszerűen nem lehetséges" - hangsúlyozta.
Az egészségügyi munkabékéhez nem egyszeri, hanem hosszú távú bérmegállapodásra van szükség - jelezte Ónodi-Szűcs Zoltán.
Csak olyat lehet kérni, amit végre is lehet hajtani - ezt üzeni az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára a felmondásukkal fenyegető győri sebészeknek.
"Nem az a szakma a leginkább rászoruló, aki most jelenleg a hangját hallatja. Nem az a fő gond, amit a sajtóban látunk, hiszen nem a szakdolgozó 120 ezer forintjáról beszélgetünk most, hanem egy igen jól kereső szakma ügyeleti díjairól. Nekem is voltak ilyen ügyeim, mikor én voltam gyakorló vezető egy intézményben. Ott is adódtak munkabér-prések. Ilyenkor nagyon keményen és nyíltan kell beszélni mindenkivel arról, hogy mennyi pénzt tudunk elosztani. Csak olyat lehet kérni, amit végre is lehet hajtani" - mondta az államtitkár.