• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Mindent tud majd rólunk az e-egészségügy

Lapszemle Forrás: feol.hu

A rendszer az államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatókat kapcsolja össze egymással.

Minden velünk történt egészségügyi esemény – baleset, gyógykezelés, labor eredmény – egy központi adatbázis részévé válik néhány éven belül. Adatainkat kórházak, háziorvosok, sőt, akár gyógyszertárak is láthatják majd. A betegek kérdése jogos: vajon mindenkinek látnia kell ezeket?  – írj a feol.hu.

A jövő egészségügyi rendszerén dolgozik az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK): a tervek szerint két év alatt olyan központi adatbázist hoznak létre, amely tartalmazza a magyar betegek minden egészségügyi dokumentációját és előéletét. A terveket csütörtökön mutatta be Sas Tibor, a központ szakmai vezetője a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. A közel 3 milliárd forintos beruházás informatikai háttere októberre elkészül, ám a jogszabályi környezet megteremtése még hátra van.

A rendszer az államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatókat, mint a háziorvos, a gyógyszertár, a kórház, a járó-beteg rendelő, kapcsolja össze egymással.

A cél az új rendszerrel egyrészt az, hogy azok az intézmények, amelyek rendelkeznek drága diagnosztikai eszközökkel: laborral, CT-vel, MR-rel, röntgennel, a rendelési idejük egy részét tegyék fel az internetre, hogy a jogosultak például a háziorvosok -, időpontot foglaljanak a betegnek az adott vizsgálatokra. A páciensnek így nem kell külön még ezzel is foglalkoznia - magyarázza a szakmai vezető, aki szerint a rendszer másik nagy előnye, hogy a betegekről keletkező információkat és dokumentációkat (felvételeket, laboreredményeket, zárójelentéseket) tárolja. Ezeket az adatokat, egészségügyi előéletet az ország bármely pontján dolgozó orvos láthatja - ha van hozzá jogosultsága.

A betegek szintén tudják majd ellenőrizni az adataikat, eredményeiket, jelentéseiket az ügyfélkapus kódjaik segítségével. Az új rendszer egyébiránt számos ponton különbözik a jelenlegi ügyfélkapus módszertől, tette hozzá Sas Tibor: a most látható adatokon túl minden kezeléssel, vizsgálattal kapcsolatos eredmény is megtalálható lesz, az elvégzett beavatkozásokkal, kezelésekkel egyetemben.

A betegeknek azonban nem kell aggódniuk az adataik védelme miatt állítja a szakember. "Az Európai Unió meghatározta, hogy a hasonló rendszereket a legmagasabb adatbiztonsági szinten kell kezelni, ezért egy központi ellenőrzési pontot iktattunk a rendszerbe, amelyen keresztülfut minden információ, mielőtt kiadják. Emellett minden betegnek joga és lehetősége van beállítani minden egyes adatának a láthatóságát.

Egy digitális önrendelkezési modulnak köszönhetően teheti ezt meg, amely gyakorlatilag nem más, mint egy weblap, ahová a beteg beléphet az ügyfélkapus kódjaival. Itt az adatai, eredményei, dokumentációja kapcsán beállíthatja, hogy mely intézmény láthatja, illetve nem láthatja, sőt, személyeket is megjelölhet ugyanígy - magyarázza a szakmai vezető, aki bevallja: meglehetősen bonyolult rendszer ez, ám az adatvédelmi jogaink miatt rendkívül fontos.

További részletek a weboldalon.

Legolvasottabb cikkeink