• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mostantól nem titkolhatják el az orvosok, hogy mit ültetnek betegeikbe

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

Friss, ropogós, mégis, várhatóan sokaknak lesz keserű a szája íze a tavaszi egészségügyi salátatörvénytől.

A nem kevesebb, mint huszonegy intézkedést felsoroló, számos egészségügyi és egészségbiztosítási törvényt módosító kormány-előterjesztés például a jelenleginél jóval átláthatóbbá – és ez által mellesleg adózási oldalról is megfoghatóvá – tenné a magán-egészségügyi szolgáltatók tevékenységének egy részét – írja a Világgazdaság – online.

A mostani gyakorlattal ellentétben a szűrővizsgálatokról a jövőben a magánorvosoknak is jelentést kellene küldeniük a Nemzeti Rákregiszterbe. Az ok, hogy jóllehet Magyarországon a magánorvosi tevékenység igen kiterjedt, senki sem tudja például, hogy évente hány nő végeztet és milyen eredménnyel a magánpraxisban rákszűrést. Miközben a további vizsgálatot, beavatkozást igénylő pácienseknek tulajdonképpen a 100 %-a átkerül a tb-rendszerbe.

Nem csak a magánszolgáltatókat érinti, de – mert ez által jóval transzparensebb lesz a működésük – szintén őket érintheti kellemetlenül egy másik jogszabály-módosítás, amely szerint létrehoznak egy központi implantátum regisztert, amelybe mindenkin szolgáltatónak kötelező lesz bejelentenie, hogy kibe, mikor és milyen implantátumot ültetett be.

A gyógyszercégeket is érintik a módosuló jogszabályok, mégpedig anyagilag is. Azt egyelőre maguk az érintettek is csak találgatják, pontosan milyen többletterheket kell viselniük az év közepétől, amikor is a tervek szerint többféle új szolgáltatási térítési díjat is fizetniük kellene.

Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke elmondta: ezen kívül is számos olyan jogszabály-módosítás vonatkozik cégeikre, amelyekkel kapcsolatban semmilyen előzetes egyeztetésbe nem vonták be őket, és amelyeket négy napon belül véleményezniük kell.

Az ősszel hatályba lépő határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó EU-irányelvvel kapcsolatban a salátatörvény rendelkezik emellett az uniós betegek magyarországi, valamint a magyar biztosítottak EU-n belüli gyógykezeléséről. Eszerint a magyar egészségügy minden uniós beteget fogad, aki előzetesen megtéríti a magyarországi gyógykezelése költségeit. A magyar biztosítottaknak pedig az egészségbiztosító „a felmerült és igazolt költségeket az igénybevétel idején érvényes belföldi költség, legfeljebb azonban a tényleges költség mértékének megfelelő összegben" téríti meg.

A salátatörvény emellett rendelkezik még arról is, hogy gyermeke kórházi ápolása idejére a szülő gyermekápolási táppénzre jogosult, valamint, hogy a beteg egyedi méltányossági kérelem alapján újra kaphat támogatással egy egyébként már nem támogatott gyógyászati segédeszközt – jegyzi meg a portál.