• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Működőképesség határán az egészségügyi műszerpark

Lapszemle Forrás: Délmagyar-Online

Nemcsak az új műszerek vásárlása okoz gondot, hanem a régiek karbantartása is.

A központi finanszírozásban csupán működtetésre vonatkozó összegek szerepelnek, ráadásul köztudottan ezek is csupán a tényleges költségek egy részét fedezik. A műszerpark megújítására, fejlesztésére a legtöbb helyen esély sincs: a meglévő berendezéseket használják, és szükség esetén javítgatják – ameddig tudják.

Ahogy manapság már mindenre csak szűkített keret áll rendelkezésre, így erre is – fogalmazott Resch József, a Szegedi Tudományegyetem gazdasági igazgatója. Már csak a képalkotó eljárásba vont gépeket, a sugárterápiás berendezéseket, az ultrahangokat és az altató-lélegeztető gépek egy részét szervizelik folyamatosan, és biztosítják ezek alkatrészellátását. Minden más esetben működtetjük a berendezéseket, amíg el nem romlanak, aztán pedig prioritás alapon javíttatják, az életmentő készülékeket természetesen azonnal. Az egyetem klinikáin évente 300 millió forintot költenek a gépek javítására. Ez a költség viszont folyamatosan nő, hiszen ahogy öregszik a géppark, egyre költségesebb működőképessé tenni. Újak beszerzésére pedig nincs fedezet.

Az egyetlen megyei egészségügyi intézmény, amely nem küzd anyagi gondokkal, a deszki kórház. Még a karbantartást sem kell soha elhalasztani, ennek köszönhetően minden műszer jó állapotban van. Ha pedig szükség van valamire – például az amortizáció pótlása miatt –, prioritás szerint meg tudják vásárolni.

Kizárólag pályázati pénz felhasználásával tudnak fejleszteni, illetve egy-két alkalommal a fenntartó és a tulajdonos segítségével a szentesi Dr. Bugyi István Kórházban.  Makón a műszerpark átlagos életkora 15–17 év, a gépeket sem karbantartani, sem javítani nem tudják koruk miatt, ugyanis nincs hozzá alkatrész.

A különféle pályázatoknak köszönhetően a vásárhelyi Erzsébet-kórházban a nagy értékű berendezéseket folyamatosan cserélik, valamint azok beszerzését is igyekeznek anyagi megoldani, amelyek a mindennapi működéshez kellenek.