Kórházi ágyból Tolnában jut a legkevesebb egy főre a régión belül.
Ha kismértékben is, de tovább csökkent a háziorvossal és házi gyermekorvossal rendelkező települések száma a régióban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb felmérése szerint. A vizsgált időszakban az orvosok elérhetősége nem változott, ugyanolyan nehézséget jelentett, mert nem egészen a települések negyven százaléka az, ahonnan nem kellett máshová utazniuk a pácienseknek ahhoz, hogy ellátáshoz jussanak – írja teol.hu portálja.
A gyermekorvosok felkeresése ennél is jóval problematikusabb, hiszen arra mindkét vizsgált évben a településeknek alig nyolc százalékában volt lehetőség.
Az aprófalvas jellegből adódóan a legmostohább körülmények Baranya és Somogy megyében vannak, előbbiben 40, utóbbiban 28 százalékos az ellátottság, míg megyénkben megközelíti az 50 %-ot. A gyermekorvosi ellátásban hasonlóképpen fellelhetők ezek a különbségek, a két aprófalvas megyében a települések 6, illetve 6,5 %-a, nálunk pedig 15,6 %-a rendelkezik gyermekorvossal - írja a lap.
Érdekességként említhető, hogy még a városokban is hiány mutatkozik gyermekorvosból, Bátaszéken és Gyönkön nincs ilyen szakember. A háziorvosok számát illetően ugyanakkor a régión belül Tolna megyében mutatkozott a legjelentősebb visszaesés, közel hat százalékos.
A járóbeteg-szakellátást a régióban mintegy 6,6 millió alkalommal keresték fel a rászorulók egy év alatt. A legtöbb ember, a pácienseknek mintegy a fele Pécshez kötődött, igazodva a baranyai megyeszékhely egészségügyi centrum státuszához. Ugyanakkor a betegforgalom a régió mindhárom megyéjében mérséklődött. A legerőteljesebben Tolnában, ahol elérte a két százalékot. Egy év alatt egy lakos átlagosan hét alkalommal kereste fel a járóbeteg szakrendelést megyénkben – jegyzi meg a portál.