Szakorvoshiánnyal küzd a Veszprém megyei kórház sürgősségi osztálya.
Ezért kénytelenek más szakvizsgával rendelkező orvost is „csatasorba" állítani. A sürgősségin kialakult helyzetről Rácz Jenőt, a Veszprém megyei kórház főigazgatóját a Magyar Hírlap – online kérdezte.
Rácz Jenő a rövid interjú elején arra a kérdésre, hogy hány orvosra lenne szükség, úgy válaszolt, azonnali belépéssel hármat tudna fölvenni. A gond csak az, hogy a sürgősségi szakmában általában is tapasztalható szakemberhiány fölsrófolta az árakat, de óránkénti háromezer-nyolcszáz forintnál nem tud többet fizetni.
A betegellátást úgy oldja meg – mondta Rácz – mivel a sürgősségin műszakos a beosztás, ezért mindig jelen van szakorvos. Mellette, az ő felügyeletével dolgozhat rezidens vagy például belgyógyász, aki amúgy is részt vesz ilyen ellátásban. Ez az optimális helyzet – szögezte le Rácz Jenő, aki hozzátette azt is, ha nem tudják kitölteni a műszakos listát, akkor a második, harmadik sorba távolabbi szakmák képviselőinek (mint például a bőrgyógyászoknak is) be kell állniuk. A műszakvezető azonban mindig kompetens szakember, és műszakonként legalább két szakember dolgozik.
Arra a kérdésre, hogy hogyan fogadják a rendszert, Rácz Jenő röviden úgy reagált, rosszul. Amit – mint mondta - egyrészt megért, másfelől viszont az a véleménye, ők is orvosok, kaptak sürgősségi képzést, tehát a feladatot el tudják látni. Az osztályon ráadásul nem csupán életmentés, akut esetek ellátása folyik. Nem szólva arról, hogyha nincs sürgősségi osztály, akkor nincs kórház.
Az utolsó kérdésre, miszerint mit lehet tenni, ha valaki nem vállalja a beugrást, a főigazgató úgy válaszolt, a betegek ellátását egyetlen orvos sem tagadhatja meg. Az orvosnak különben is a kórházzal, nem pedig annak egy adott osztályával van szerződése. Saját kompetenciáján belül – ha az ellátási érdek úgy kívánja - bárkit bármikor át lehet irányítani.