• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Őssejtekkel megstoppolt rekeszizom

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Őssejtekkel gyógyítottak meg egy súlyos veleszületett betegséget: a rekeszsérvet.

Nem embrióból - csupán magzatvízből nyert őssejtekből „növesztettek" sikeresen olyan élő szövetet, amellyel megfoltozták újszülött állatok rekeszizmát - azaz saját őssejtekkel gyógyítottak meg egy súlyos veleszületett betegséget: a rekeszsérvet. A sebészek már csak az amerikai FDA (Food and Drug Administration), azaz a gyógyszerek és gyógyeljárások alkalmazását elbíráló hivatal engedélyére várnak, hogy embereken is kipróbálják az új csodafegyvert, a megszületés előtt a saját magzatvízből nyert őssejtekből készült emberi szövetet.

Rekeszsérvnek hívják a hasüreget a mellkasüregtől elkülönítő választófalnak, a rekesznek részleges hiányát, hibáját. Ilyenkor ez az izmos kötőszövetes lemez nem zár tökéletesen, „lyukas" marad, és e miatt a nyíláson át -már a magzati szervfejlődés során -a gyomor és a belek egy része a mellkasüregbe kerül. Mivel ott összeszorítja a tüdőt, a gyerek súlyos légzési problémákkal jön a világra. Ugyanis a tüdő nem egyszerűen összenyomódik, de nem is igazán tud kifejlődni, ezért megszületéskor alulfejlett marad. Tehát amikor szükség lenne rá, amikor a gyerek elkezdene lélegezni, egyszerűen nincs elég légzőfelület, ezért az újszülött fulladozni kezd.

Ráadásul a mellkasba került gyomor és a bélkacsok a szívet is elmozdítják, jobbra nyomják, ami keringési elégtelenséghez vezethet. Nem csoda, hogy a betegségnek óriási a halálozási aránya, a rekesz-sérvvel világra jött gyermekek 60 százalékát elvesztik. Az egyetlen megoldás az azonnali műtét. Ennek lényege, hogy miután visszahelyezték a mellüregbe nyomódott emésztőszerveket a hasba, elzárják a lyukat. Jó esetben egyszerűen összevarrják a rekeszhiányt, de ha a lyuk túl nagy -sajnos ez a gyakoribb eset -, egy folttál kell kipótolni a rekesz hiányzó részét.

Régebben ehhez saját izomlebenyt használtak, ma már inkább műanyag foltot, teflont ültetnek be. Ám ez a pótlás, mivel a mérete értelemszerűen nem változik, ahogy a gyerek és rekesze nő, túl kicsivé válhat, leszakadhat, és ilyenkor újabb komplikált műtétet kell elvégezni. Ezt a mesterséges anyagot válthatja ki a magzatvízből nyert őssejt, pontosabban a belőle kifejlesztett élő szövet.