Átmeneti megoldásként gyermekgyógyászati rendelőt működtetne a járási székhelyeken a Kasszaorvosi Szervezet.
Nemcsak a születésszám csökken, hanem egyre kevesebb a házi gyermekorvos is. Borsi Éva KSZ-elnök szerint emiatt mind több gyermeket a felnőttekkel közös, úgynevezett vegyes praxisok látnak el. Mivel a házi gyermekorvosi körzetek sokszor messze esnek egymástól, összevonásuk sem terjedhet el általános gyakorlatként az elnök szerint. A szervezet ezért átmeneti megoldásként azt javasolja, hogy a kialakítandó járások székhelyén létesüljenek olyan szakorvosi rendelők, ahol a gyermekgyógyász-szakvizsgával rendelkező orvosok a saját körzetes rendelési idejükön kívül fogadják a kicsiket – olvasható a Magyar Hírlap – online oldalán.
Ez megoldást jelenthetne a szülőknek is – emelte ki Borsi –, mert kiszámíthatóan működő helyre vihetnék gyermeküket. A rendelőben lehetne elvégezni a KSZ szerint a kötelező szűrővizsgálatokat, oltásokat. Az ilyen rendelők ráadásul a kórházi szakambulanciákat is részben kiválthatnák úgy, hogy a kisebb problémákat ugyancsak itt látnák el. A házi gyermekorvos így a vegyes praxisban dolgozó kolléga szakkonzultánsaként is működhetne, munkáját szakellátásként finanszíroznák. A KSZ tervei szerint a javaslatot az egészségügyi államtitkárság és az alapellátók között június 20-án esedékes konzultáción ismerteti.
Közben Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke az egészségügy júliustól induló új struktúrájáról beszélt a nemzeti hírügynökségnek. Hamarosan minden intézményt határozatban is tájékoztatnak a rá vonatkozó kapacitási, betegellátási szintekről, és ez alapján megkötik az új finanszírozási szerződéseket – többek között erről is szót ejtett Rácz Jenő, továbbá azt is hangsúlyozta, az új struktúra a funkcióváltó kórházak esetében jelent majd alapvető változásokat, ezekben profilok, osztályok szűnnek meg, alakulnak át. A betegellátás biztonságának és színvonalának emelkedése szinte azonnal érezhető lesz – tette hozzá a Magyar Kórházszövetség elnöke.