A teljesítményeket a jövőben megyei szinten határoznák meg.
Az egészségügyi államtitkár szerint az intézmények azért adósodtak el, mert egyes szakterületeken kevesebb pénzt kapnak a gyógykezelésekre, mint amennyi az ellátás valódi költsége. A jövőben ezért megyénként osztanák szét a különböző betegcsoportoknak járó állami támogatást és szétválasztanák az állami és a magánellátást is. Utóbbival azonban a Kórházszövetség nem ért egyet – írja a Hír TV tudósítása nyomán az mno.hu portálja.
A fővárosi Bethesda-kórházban lévő beteg gyerekek gyógyítása közismerten alulfinanszírozott. Ez azt jelenti, hogy az intézmény kevesebb pénzt kap érte, mint amennyi a költsége. Az egészségügyben a finanszírozás alapját az úgynevezett homogén betegségcsoportok adják. Ezekhez rendelik hozzá az egyes ellátásokért járó összegeket. Csakhogy ez már régóta nem ár-érték-arányos. A többi között ezt a problémát oldja meg a kormány az új finanszírozási rendszer bevezetésével.
Az egészségügyi államtitkár szerint az egyenetlenségek felszámolásával megakadályozható a kórházak több tízmilliárdos adósságállományának újratermelődése is. Vannak olyan szakmák, amelyeknek a finanszírozása úgy alakult ki, hogy ha megfeszülnek, akkor sem tudják úgymond nyereségesen végezni a munkájukat. Ám vannak olyan szakmák, amelyek jóval felülfinanszírozottak, ők ilyen szempontból kényelmesebb helyzetben vannak. Ezt kell úgymond kisimítani – fogalmazott Zombor Gábor egészségügyi államtitkár.
A teljesítményeket a jövőben megyei szinten határoznák meg. A korlátozás eddigi területi különbségeit pedig ugyancsak megszüntetnék. A Veszprém megyei Csolnoky-kórház főigazgatója szerint így javulhat az együttműködés az intézmények között. Úgy érzem, hogy akár a mi megyénkben, akár a többi megye vonatkozásában is ez egy lehetőség. Lehetőség arra, hogy az egymás mellett lévő kórházak ne egymás ellen, hanem egymással párhuzamosan működjenek együtt, hiszen valamennyiünknek közös célja az adott terület betegeinek minél jobb ellátása – húzta alá Rácz Jenő.