Októberben a világ hetven országában közel százmillióan tűznek fel rózsaszín szalagot.
Így hirdetik a mellrák elleni összefogás szükségességét, a betegség korai felismerésének fontosságát. A pécsi helyzetről kérdezte a Dunántúli Napló dr. Szilágyi Károlyt, a Pécsi Emlőbetegek Egyesületének elnökét, aki a POTE sebészeti tanszékének helyettes vezetője volt, 2006-ban a szekszárdi kórházban lett osztályvezető főorvos, onnan vonult nyugdíjba 2008-ban.
– Mekkora a veszély Magyarországon?
– Hazánkban a nők körében ez a vezető daganatos halálok. A kilencvenes évektől a 45–65 év közötti hölgyeket kétévente hívják be ingyenes szűrővizsgálatra, ami nemzetközi összevetésben kiemelkedő eredmény. Más kérdés, hogy így is csak 40-50 százalék között mozog a résztvevők aránya. Azóta viszont jelentősen javult a mellrák korai stádiumban történő felismerése. Hazánkban minden tizedik nőt érint az emlődaganat veszélye, évente hétezer új esetet állapítanak meg, és több mint kétezren hallnak meg mellrákban.
– Angelina Jolie és Anastasia csonkoltatta mindkét mellét, genetikai okokból. Ilyenkor nálunk Tb-költségen elvégzik a plasztikai műtétet is?
– A megelőzés a mirigyeltávolításból áll, a plasztikai beavatkozásnak tehát van lehetősége, és akár egészségügyi támogatással is megoldható, ha az onkológiai beavatkozás indokolt.
– Mit csinál a Pécsi Emlőbetegek Egyesülete?
– Azért alapítottuk 17 éve, mert az emlődaganat miatt operált betegek igényelték, hogy ne csak a félévenként esedékes onkológiai ellenőrzések során találkozhassanak egymással. Félszázan találkozunk havonta egyszer a Művészetek Házában, ahol mindig van egy aktuális előadás is. E hó végén azonban az emlődaganatosok világeseményéhez kapcsolódva október 26-án Rózsaszín szalagos figyelemfelkeltő felvonulást is szervezünk a Színház térről a Búza térre és vissza.
– Mit tehetnek a nők a baj megelőzésére?
– Az önvizsgálatnak is van jelentősége, de csak addig, amíg olyat tapintanak a mellükben, ami addig nem volt. Ha ilyet találnak, azonnal forduljanak orvoshoz. Ami ennél fontosabb, használják ki a korhoz kötött, kétévente adódó szűrési lehetőséget, mert a röntgen olyasmit is megtalál, amit a kéz nem.
– Mit tesz a sebész-onkológus a saját egészségéért?
– Hetente kétszer-háromszor hatvan kilométert biciklizem, háromszor megjártam kerékpáron az El Caminót, és amikor csak tehetem, motorcsónakozom a Dunán és az Adrián.