Szakemberek becslése szerint a Bács-Kiskun megyei háziorvosok egyharmada nyugdíjasként dolgozik.
Emellett az alacsony finanszírozás miatt jó pár praxis évek óta betöltetlen. Bács-Kiskunban összesen 352 – háziorvosi, házi gyermekorvosi és vegyes – praxis működik. Jelenleg kilenc háziorvosi körzet betöltetlen. Üres praxis van Dusnokon, Imrehegyen, Uszódon, Izsákon, Bácsszőlősön, Madarason, Vaskúton, Tiszakécskén és Kunpeszéren. Leghosszabb ideje a bácsszőlősi nem talál gazdára: több mint tíz éve. De Imrehegyen is már 2007 óta nincs háziorvos.
Betöltetlen gyerek háziorvosi praxisból egy van a megyében, mégpedig Kecskemét-Katonatelepen, 2010 augusztusa óta – mondta dr. Puskás Zsuzsanna helyettes megyei tiszti főorvos.
– Több oka lehet egy betöltetlen praxisnak. Egyrészt ahol nincs megszervezve a központi ügyeleti ellátás, ott gyakorlatilag a háziorvosnak folyamatosan rendelkezésre kell állnia a nap huszonnégy órájában, beleértve a hétvégéket, ünnepnapokat is. A tartós üresedést okozhatja az alacsony finanszírozás is - közölte dr. Kellermann Péter, az Egészségügyi és Szociális Intézmények főigazgató főorvosa. Utóbbi kijelentés magyarázatául hozzátette: több éve a finanszírozás gyakorlatilag változatlan. Mivel a közüzemi díjak és az üzemanyagárak is jelentős mértékben emelkedtek, így reálértéken az egészségbiztosítási pénztártól kapott pénz csökkenő tendenciát mutat.
Manapság a háziorvosok nagy része vállalkozásban végzi az önkormányzattól átvállalt betegellátást. Az OEP támogatásából kell fedezniük működési költségeiket, az alkalmazott bérét, és megélniük abból, ami marad. Ezt a terhet a fiatal háziorvos-jelöltek nem tudják vállalni. Problémát okoz az is, hogy a pályakezdőknek kellő anyagi forrás híján nem sok esélyük van arra, hogy megvásároljanak egy praxist idősebb kollégájuktól. Ez a helyzet viszont utóbbi csoportnak sem kedvez, mert sok esetben ha akarják, sem tudják eladni praxisukat, így a tulajdonjog fél év után visszaszáll az önkormányzatra, ingyen.
A praxisok ára egyébként igencsak változó. Pontos adat nincs arról, hogy a megyében hány nyugdíjas háziorvos dolgozik, de Kellermann Péter szerint egyharmaduk életkora már meghaladja a nyugdíjkorhatárt. Így egyre több gond lehet az utánpótlással, több fiatal doktorra lenne szükség, akik jobban bírják a falvak közötti ingázást.
A szakemberhiány tüneti kezelésére jó csupán a tartós helyettesítés az ellátatlan körzetekben.