A projekt keretében történő fejlesztések az OEP részéről érdemi többletfinanszírozási igénnyel nem járnak.
A Szent Lázár Megyei Kórházban folyó beruházás során a meglévő terek teljes átépítésére, jelentős területi bővítésére és egy fedett mentőbeálló kialakítására kerül sor a teljesen, vagy jelentős részben leamortizálódott gép-, eszköz- és műszerpark, valamint a bútorzat cseréje mellett – mondta Szőllős János, a kórház üzemeltetési osztályvezető-főmérnöke.
- Az átépítésre kerülőhasznos alapterület mintegy 881 m2, a bővítendő építmény hasznos alapterülete pedig 339 m2. Ehhez jön még a gép-, bútor- és műszerbeszerzés, összesen tehát ezekre 522,4 millió forint elszámolható költséggel számolunk. A projekt keretében történő fejlesztések az OEP részéről érdemi többletfinanszírozási igénnyel nem járnak, ugyanis bár nő az ellátottak száma, a korszerűbb kiszolgálásnak köszönhetően csökken a kórházban eltöltött napok száma.
A most megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően kórházunk súlyponti jellege erősödik. Ma a kórház Nógrád megye vezető egészségügyi ellátó intézménye, a progresszív ellátás szempontjából az egész megyét felöleli ellátási körzete. Szolgáltatási profilja magába foglalja az aktív és krónikus fekvőbeteg ellátást, valamint a járó beteg ellátás terén a szakrendelői, az ambuláns és a gondozói tevékenységeket is.
A kórházi dolgozók összlétszáma jelenleg 819 fő: ebből 68 orvos, 4 egyéb felsőfokú végzettségű egészségügyi dolgozó, 565 szakdolgozó, 54 gazdasági és műszaki állományú, valamint 128 egyéb szakterületen tevékenykedő alkalmazott. Az intézmény az észak-magyarországi régió kórházi ágyszámának összesen 7,5 százalékát képviseli és a régióban meglévő 23 szakmacsoportból 17-et működtet. A szolgáltatói kapacitás ágyszámban kifejezett mérete 663 ágy, ami a régióban a 4. legnagyobb. A fekvőbeteg ellátás 20 kórházi osztályon valósul meg.
A kórház súlyponti helyzetéből adódóan folyamatosan törekszik arra, hogy az ellátási területen élők a lehető legjobb, legkorszerűbb ellátásban részesüljenek. Ennek érdekében stratégiai tervében az alábbi fejlesztéseket célozta meg az elkövetkezendő 5 évben: - Képalkotó diagnosztika (Digitális adatfeldolgozás bevezetése, a meglévő CT berendezés cseréje, a DSA labor fejlesztése, illetve MR labor létesítése.) - Szív katéteres vizsgálatok beindítása. - Érsebészeti hibrid műtétek beindítása. -Síroké program keretén belül a thrombolysis-es kezelések elindítása. - Sürgősségi SOI szintű ellátás fejlesztése.
- A fejlesztésekhez alapvetően pályázatokon kívánunk forrásokat biztosítani - tette hozzá a főmérnök, aki elmondta, hogy a sürgősségi osztály fejlesztését számos dolog indokolta, s emelte ki a tervezett rekonstrukciós sorból, hogy 2007. április 1-jétől átalakították a fekvőbeteg ellátás rendjét, emiatt a salgótarjáni súlyponti kórházra több feladat hárul, számos szakmában nőtt az ellátási terület. A betegforgalom az utóbbi időben megnőtt, és várhatóan tovább növekszik.
Az alapellátás hiánya esetén is az SBO-n jelentkeznek panaszukkal a betegek, mert itt mindig található orvos. Az üres háziorvosi praxisok számának várható emelkedésével egyre nagyobb teher hárul az SBO-ra. Ugyancsak ide tartozik, hogy a kórház vezetés rövid távú terveiben szerepel a diagnosztikai és ellátási paletta szélesítése, ami szintén jelentősen támaszkodik az SBO-ra, fokozva a további terheket. Távlati terveikben szerepel a kórház ellátási területének kibővítése a határon túlra. Az SBO átépítése, racionalizálása orvos-technológiai szempontból is indokolt, hiszen jelenleg az SBO két helyen van, ezért mozgatni kell a beteget.
S végül még egy érv: az SBO nem integrált része a Szent Lázár Megyei Kórház medikai informatikai rendszerének. Szőllős János hozzátette, hogy a korszerűsítést, átalakítást, bővítést a vizsgálatok és műtétek során használt eszköz- és műszerpark magas átlagos kora is indokolja: a működő SBO nagy értékű tárgyi eszközeinek átlagéletkora meghaladja a 9,7 évet.
A Szent Lázár Megyei Kórház sürgősségi betegellátása ma még a főépület-együttes „C" épületszárnyának alagsori szintjén található. Az új sürgősségi betegellátás kialakítása során a szükséges helyiségek biztosítása érdekében a „C" épületszárny alsó szintjét bővítéssel, a „B" összekötő szárny közlekedőrészét ugyancsak bővítéssel, valamint az „Á1" épületszárny közlekedőjét, illetve északi helyiségeit veszik igénybe. - A sürgősségi betegellátás mentővel való megközelítését a „C" épületszárny északi oldalán biztosítjuk, fedett bejáróval, az ambuláns bejárót a keleti oldalon, a „D" jelű épület összekötő épületszárnya alatt alakítjuk ki - mondta. - Ez azt is jelenti, hogy a parkoló felől az épület bejárata megszűnik, a főépület a park felől látogatható a beruházás teljes ideje alatt.
Dr. Tóth Károly, a projekt orvos-szakmai vezetője mindehhez hozzá tette: - Mind kórházunknak, mind a megye lakosságának kiemelt jelentőségű fejlesztése valósul meg a pályázat elnyerésével. A projekt eredményeképpen sokkal hatékonyabb lesz a sürgősségi betegellátás, csökken a várakozási idő, amely jelentősen javítja a túlélés és gyógyulás esélyeit. A korábbi zsúfoltság helyett a kényelem kerül előtérbe, mind a betegek, mind az egészségügyi személyzet szempontjából. A működési költségek csökkenése réven a felszabaduló forrásokat a betegellátásra lehet átcsoportosítani. A projekt eredményeként megtörténik a sürgősségi betegellátás korszerű, integrált, optimális feladat megosztáson alapuló, szakmailag egységes rendszerének és központjainak kialakítása az ellátás hatékonyságának és az ellátás minőségének növelése érdekében.