Az új forrásként bejelentett összegnek csak egy része idei pénz.
Nem hogy őszig nem húzza ki az egészségügy a tegnapelőtt beharangozott plusz 18 milliárdból, de már március - áprilisra újra kritikussá válhat az épp egy hónapja részben konszolidált intézmények helyzete - írja a Napi.hu.
Balog Zoltán erőforrásminiszter 18,2 milliárdos forrástöbbletről tartott sajtótájékoztatót a minap, az összegnek azonban csak egy része idei pénz, a 18,2 milliárdból 3,2 milliárd forintot már tavaly decemberben elutaltak kasszasöprés, vagyis a maradványok kiosztása révén. A többi sem új plusz forrás, hanem a 2014-es költségvetésben az egészségügyre szánt növekmény megcímkézése, amire azért volt szükség, hogy az intézmények egyáltalán elkölthessék azt a pénzt. A TVK emelése nélkül erre ugyanis nem kerülhetett volna sor.
Az adósságok menetrendszerű növekedését a Magyar Államkincstár (MÁK) legújabb adatai is tanúsítják. Az egészségügyben novemberben kiosztott 33 milliárdos konszolidáció dacára a lejárt adósságállomány év végére mindössze 22 milliárddal csökkent.
A 15 milliárd, illetve ebből a 9,7 milliárdnyi TVK emelés nem játszik számottevő szerepet a kórházak gazdasági helyzetének stabilizálásában, a beszállítói tartozáshullám megállításában - kommenálta a lapnak a bejelentést a Magyar Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Rásky László szerint, ha idén nem jut legalább kétszer - egyszer a félév végén egyszer pedig ősszel - plusz forrás az újragenerálódó adósságok kifizetésére, akkor már a falig elment beszállítókat ismét az ellehetetlenülés fenyegeti.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség volt elnöke viszont máshol keresi a 10 milliárdos differenciát. Egyfelől a konszolidációba csak az október végéig lejárt tartozásokat lehetett bevonni, azonban az év hátralévő részében újabb adósságok jártak le, másfelől újonnan is havi 4,5-5 milliárd forint ki nem fizetett számla keletkezik az intézményeknél, bizonyítva, hogy az egyszeri 33 milliárdos konszolidáció a probléma gyökerét érintetlenül hagyta.