• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tizennyolc nap kórházra telne az átlagnyugdíjból

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A vizitdíjtörvény része az egészségügyi reformnak, amelynek végrehajtását 2009-ben vállalta Bukarest.

Látogatás a háziorvosnál 150–250 forint, kórházi napidíj 650–3000 forint, laborvizsgálat 2–5 ezer forint. Ennyivel kell hozzájárulniuk – átszámolva – a pácienseknek Romániában az igénybe vett egészségügyi szolgáltatások költségéhez, ha életbe lép a készülő szabályozás - írja a Népszabadság.

A vizitdíjtörvény része az egészségügyi reformnak, amelynek végrehajtását 2009-ben vállalta Bukarest a nemzetközi hitelezők előtt. – A vizitdíj bevezetése nem az egészségügyi költségvetés feltöltését célozza, hanem a rendszer jobb szabályozását – mutatott rá a Népszabadság kérdésére Molnár Géza miniszteri tanácsos, a román Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) vezetőtaná-csának elnöke. – Ha azt vesszük, hogy évente átlagosan 4,8 millió a kórházi beutalások száma, és ezt beszorozzuk tíz lejjel (650 forint), akkor bárki láthatja, hogy elenyésző összegről van szó – érvelt.

A vizitdíjról tavaly decemberben törvényt fogadott el a bukaresti törvényhozás az előző kormány javaslatára, de a végrehajtási normák azóta sem jelentek meg, anélkül pedig a jogszabály alkalmazhatatlan. A 2011es törvényt helyettesíteni hivatott új rendelkezésekről ma is zajlik a szokatlanul elnyúlt, több hónapja tartó közvita. A legfrissebb változatban a laborvizsgálatok díját az adott szolgáltatás költségének tíz százalékában maximálták, ennek köszönhetően a díjak megfeleződtek, esetenként harmadára csökkentek. Egyes laborvizsgálatok önrésze a korábbi változatban a 250 lejt is elérte (16 ezer forint).

A társadalmi nyomást mutatja, hogy a minisztérium belement a díjak csökkentésébe, annak ellenére, hogy az illetékesek szerint a tervezet eredetileg is szimbolikus összegeket tartalmazott.
A díjakat nem mindenki gondolja jelképesnek. A közvita során többen felvetették például, hogy egy átlagnyugdíjból (740 lej = 50 ezer forint) legfeljebb tizennyolc napi kórházi tartózkodás önrésze jön ki. Éppen ezért megfigyelők szerint a szociálliberális koalíció megszenvedheti a decemberi választásokon, ha még azelőtt dönt a szabályozás bevezetéséről.