325 otthonápolási szolgálat lát el évente átlagosan ötvenezer beteget.
Legalább háromszor annyi betegnek lenne igénye otthoni rehabilitációs szakápolásra, mint amennyire a finanszírozás lehetőséget biztosít. Ha a több mint tizenöt éves szabályozáson is változtatnának, az ellátások körét is lényegesen kibővíthetnék, jelentősen csökkentve ezzel a kórházi költségeket - írja a Világgazdaság Online.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár statisztikái szerint jelenleg 325 otthonápolási szolgálat működik, a legtöbb Budapesten, Pest és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (36, 35, illetve 30), míg a legkevesebb Zala, Komárom és Heves megyében (8, 7, illetve 6 szolgálat). Otthoni szakápolást döntően társas és egyéni vállalkozások, kórházak és szakrendelők, karitatív és civil szervezetek biztosítanak. Az ellátott betegek száma ugyancsak stabilizálódott az eltelt évek alatt: az OEP-től kapott tájékoztatás szerint évente átlagosan ötvenezer körül alakult.
Az igény azonban ennek a sokszorosa – mondta a Világgazdaságnak a Magyarországi Otthonápolási és Hospice Egyesület (MOHE) elnöke. Banai Jolán tájékoztatása szerint az azonnali ápolásra szorulókat ugyan késedelem nélkül el tudják látni, azok közül azonban, akik például stroke-ot követően gyógytornára, logopédusra szorulnak, legalább háromszor annyian vannak „várólistán" jelenleg, mint ahány beteghez az igény bejelentését követően azonnal ki tudnak menni.
Ennek oka alapvetően az, hogy a költségvetésből e feladatra biztosított keret évek óta legfeljebb az infláció arányában emelkedik, és ez alól csak az a két év volt kivétel, amikor jelentősebb béremelést hajtottak végre az egészségügyben, és ezt a szolgálatok finanszírozásában is érvényesítették az ott dolgozók fizetésemelésének fedezeteként. Ezzel együtt is 2013-ben egy vizitet átlagosan 3.380 forintból kell „kihozniuk", ennyi pénzből kell fedezni az egy látogatásra jutó bért, járulékot, adót, adminisztrációs költséget, rezsit.