Vajon ilyenkor is megéri még beadatni a védőoltást, vagy csak rosszabbat teszünk vele? A
duol.hu portálja ennek járt utána.
Az egyik Nógrád megyei kórházban már látogatási tilalmat is elrendeltek az influenzajárvány miatt. Az érintett kórházban tilos a látogatás a Gyermekosztályon, a Szülészeti-nőgyógyászati osztályon, valamint az újszülött részlegen is.
A betegek között jelentősen nőtt a gyerekek száma, Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Tolna megyében például a betegek több mint fele 15 éven aluli volt. Annak, hogy ilyen sok a gyerek és a fiatal felnőtt az influenzával megfertőződöttek között, részben az az oka, hogy a gyerekek nagy százaléka óvodába, iskolába jár, közülük pedig csak a krónikus betegek jogosultak a térítésmentes influenza alleni védőoltásra. Emellett pedig a védelmet nyújtó egészségügyi szokások, mint a gyakori kézmosos, vagy a zsebkendőbe való tüsszentés sem igazán jellemző a gyerekek között.
Sokan úgy gondolják, már nem szabad beadatni a védőoltást, ha kitör az influenzajárvány, pedig maga a védőoltás nem gyengíti le az ember szervezetét, hiszen az oltóanyag nem élő influenza vírust tartalmaz. Az influenza oltást követően nincs nagyobb reakció, mint egy egyszerű izomba beadott egyéb injekció esetében.
Abban az esetben viszont, ha csak az utolsó pillanatban rohanunk el a háziorvoshoz a védőoltásért, akkor sok beteggel találkozhatunk a váróteremben. A szervezetünknek pedig a védettség kialakulásához az oltás beadását követően több napra van szüksége, ezért könnyen elkaphatjuk a fertőzést, amíg a váróteremben ülünk.
Abban az esetben, ha mér vége van a járványnak nem érdemes használni a védőoltás. De akkor sem szükséges beadatni az oltást, ha egy velünk egy háztartásban vagy körülöttünk élő személy hirtelen 40 fokos lázzal ágynak dől, ugyanis a lappangási idő 1-2 nap, ez alatt pedig nem alakulhat ki a vakcinától védő hatás.
A fertőzés esélye csökkenthető, ha elkerüljük a zsúfolt helyeket és betartjuk az általános személyi higiénés szabályokat.