Évente 700 millió és egymilliárd forint közé tehető összeg hiányzik a költségvetésükből - nyilatkozta a heol.hu portálnak.
A válságkezelés terén már több kórházban is módja volt vezetőként gyakorlatot szerezni, s az egri Markhot Ferenc Oktatókórház élén reá váró feladatokkal is bátran néz szembe a napokban megbízott új igazgató, dr. Tóth Ildikó - írja a heol.hu.
– Amikor a bemutatkozásakor a céljairól beszélt, azt mondta: „A kicsinek tűnő problémák megoldásakor sokszor az derül ki, hogy egy nagy rendszer működésének a gondjaként jelentkeznek, amelyek megoldása sok esetben jobbítja a betegellátás minőségét." Mit jelent ez a valóságban?
– Nem csupán az egri kórházban vannak gondok, hiszen az egész magyar egészségügy válságba került. De továbbmegyek..., az egész nyugat-európai és az amerikai egészségügy is válságba került. A '90-es években technológiai forradalom ment végbe ezen ágazatban, s ennek a finanszírozása más országokban is, nálunk is komoly akadályokba ütközött. Éppen ezért Nyugat-Európában az egészségügyi rendszer gyökeres átalakításába kezdtek, s van, ahol már be is fejezték. Olyan mértékben lecsökkentették a fekvőbeteg-ellátó rendszert, hogy finanszírozható legyen, ami Magyarország esetében a jelenlegi ágyszám harmadát jelentené. Viszont ott már tényleg csak azok kerülnek a fekvőbeteg-ellátásba, akiket kizárólag ott lehet kezelni. Szociális indokok miatt nem vesznek fel senkit, azaz akit csak lehet, járóbetegként vizsgálják ki.
– Mi a helyzet Egerben? Említette, hogy nem feltétlenül a kórház beszállítói tartozása a legnagyobb probléma. Mégis: mindez mekkora terhet jelent ma az intézménynek?
- Jelen pillanatban kilencszázmillió forint körüli lejárt szállítói tartozása a kórháznak... Nagy gond viszont, hogy 700 millió és egymilliárd forint közé tehető az az összeg, ami évente hiányzik a kórház költségvetéséből. Vagyis hiába nullázzuk le egy-egy év végén az adósságot, az újratermelődik. Most még nem tudom megmondani, hogy ezt az óriási nagyságú hiányt miként lehet kezelni. Nagyon sok elemzést kell még végeznünk, hogy meglássuk, mit szeretnénk másképp csinálni az új menedzsmenttel a gazdálkodás rendbetétele érdekében.
A teljes interjú heol.hu portálon olvasható.