• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

„Van, hogy az alapvető kemoterápiás szerből sincs már”

Lapszemle MA 06:02 Forrás: wmn.hu
„Van, hogy az alapvető kemoterápiás szerből sincs már”

 Az is többször előfordult, hogy egy-egy gyógyszer-nagykereskedő időszakosan nem szállított a kórház lejárt tartozásai miatt.

A covid környékén kezdtem dolgozni. Ez mindenkinek ijesztő és bizonytalan időszak volt, ám utólag visszatekintve: nem csak a járvány miatt volt teljesen szürreális az a közel négy év, amíg az egészségügyben dolgoztam. Az a fajta tehetetlenség, eszközhiány, bürokrácia, bizonytalanság, amit a saját bőrömön tapasztaltam, ráébresztett: így ebben a formában nem szeretnék az egészségügyben dolgozni, mert így nem tudok - mondta el a wmn.hu-nak név nélkül egy klinikai szakgyógyerész.

Több helyen volt már szó a médiában arról, hogy a betegeknek maguknak kell bevinni a vécé papírtól kezdve, a gyógyszereken át az étkészletet is, amikor be kell feküdni a kórházi ellátásra. Ez sajnos igaz. Nem tud az intézmény mindent biztosítani, ami az ellátáshoz kell. És nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy tudja mindenki: ennek az oka az egészségügy alulfinanszírozottsága. 

"Ha csak a gyógyszereket nézem: a beszerzésük nagyrészt közbeszerzési eljárás keretében, központosítottan történik. (Vannak speciális finanszírozási esetek is, de a lényeg, hogy az egész rendszer rendkívül bonyolult, bürokratikus). 

Csak olyan gyógyszert rendelhet a kórházi gyógyszertár, ami benne van a keretszerződésben, ettől eltérni csak indokolt esetben (pl. orvosszakmai indokkal, vagy gyógyszerhiányok miatt) lehetett. Ha rendelni akartunk, akkor először a vezetőségnek kellett iktatva, papír alapon elküldeni a rendelést, jóváhagyásra. Csak az aláírás után adhattuk le az igényeinket a gyógyszer-nagykereskedőnek. Ez az egész procedúra általában 5-6 munkanap volt, a kiszállítással együtt. Ha valami gyorsan kellett, pl. életmentő gyógyszerek, ezt külön fel kellett tüntetni a dokumentumon, ebben az esetben általában 1-2 nap alatt megvolt a jóváhagyás és kiszállítás. 

A vezetői jóváhagyás egyébként nem minden esetben jelentette azt, hogy az általunk beírt mennyiségeket jóváhagyták, előfordult, hogy a gazdasági vezető csökkentett rajtuk, pénzügyi megfontolásból. Vagyis gyógyszerészként a gyógyszerkészlet menedzselése, úgy éreztem, nincs teljes mértékben a hatáskörünkben. Pedig ez az egyik legfontosabb szakmai feladata egy gyógyszerésznek a kórházban: hogy legyen megfelelő és elegendő gyógyszer.

Szerintem a készletgazdálkodás az egyik olyan pont, ami nem jól működik. A közbeszerzési faktoron kívül az is nagyban limitálta a mindennapi munkánkat, hogy a gyógyszerekre rendelkezésre álló havi pénzügyi keret sokszor kevésnek bizonyult. Gyakran előfordult, hogy már a 2-3. héten elfogyott. Ez hatalmas frusztráltságot okozott a gyógyszertárban: nagyon nyomasztó azon izgulni, hogy vajon elég lesz-e a készlet – mi van, ha azon kívül lesz valami extra gyógyszerigénye a kórházi osztályoknak, és ha igen, akkor hogy fogjuk beszerezni - mondta el a lapnak.

Amíg adósság van, addig nincs gyógyszer - továbbiak a teljes cikkben