"A várólista-csökkentési program végrehajtáshoz szükséges 13,6 milliárd forintot a kormány biztosította".
Kiemelt kormányzati cél, hogy a járványhelyzet enyhülését követően csökkenjenek a kórházi várólisták: mind a műtétre készülők számát, mind a várakozási időt tekintve – közölte a Belügyminisztérium a VG érdeklődésére.
A kormány még tavaly szeptemberben hozott rendeletet egy kiemelt intézményi várólista-csökkentési programról, miután korábban, a pandémia alatt a betegek egészsége érdekében, valamint a fertőzés terjedésének a megállításáért a halasztható egészségügyi ellátások sokáig fel voltak függesztve. A koronavírus-járvány tavaly téli, ötödik hulláma azonban tovább nehezítette a felhalmozódott beavatkozások számának a mérséklését, ami több előjegyzési lista számaiban is megmutatkozik.
...
Koronavírus után: a várólisták hosszabbodása
Az új kormányzati struktúrában az egészségügyért felelős Belügyminisztérium (BM) a VG érdeklődésére küldött válaszában hangsúlyozta: a kabinet elkötelezett a magyar emberek egészségügyi állapotának javítása, valamint az ellátás fejlesztése mellett, egyik legfontosabb célja pedig az, hogy folyamatosan erősödjön és javuljon az ellátásokhoz való hozzáférés. Emlékeztetettek:
...
A várólisták jelentősen csökkentek 2010 óta, ez a tendencia csak a járványhelyzet miatt szükségszerűen felfüggesztett ellátások miatt fordult meg. A kabinet kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a járványhelyzet enyhülését követően sor kerüljön a kórházi várólisták csökkentésére, amely egyaránt magában foglalja a műtétre várakozók számának, valamint a várakozási időnek a csökkentését – közölte a BM, hozzátéve: az intézkedések célja, hogy a betegek a lehető leggyorsabban hozzájuthassanak a diagnózisukhoz, és a szükséges ellátás mihamarabb megtörténhessen.
A várólista-csökkentési program végrehajtáshoz szükséges forrást – összesen 13,6 milliárd forintot – a kormány biztosította. A várólisták rövidítésére, felszámolására 2022-ig – a szokásos éves ellátási esetszámon és finanszírozáson felül – pedig mintegy 58 milliárd forintot fordított a kabinet. Emellett az egészségügyi ellátás színvonalának emelése érdekében jelentős ápolói- és orvosibér-emelés zajlik – írta válaszában a tárca.
További részletek a cikkben.