A meddőségi specialista elárulta, hogy további lombikcentrumok nyitását tervezi a kormány.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) Humánreprodukciós Igazgatóságának volt vezetője, Vesztergom Dóra a Magyar Kórházszövetség 37. kongresszusán beszámolt a meddőségi ellátórendszer fejlesztésének eredményeiről. A február végén távozott vezető szerint sikerült lerakni az állami rendszer alapjait, és jelentős előrelépések történtek, bár továbbra is vannak megoldandó feladatok. A meddőségi specialista elárulta, hogy további lombikcentrumok nyitását tervezi a kormány. Takács Péter egészségügyi államtitkár ezzel kapcsolatban olyan kijelentést tett, ami több ezer magyar házaspár családalapítási terveit befolyásolhatja, írja az Index.
Világszerte minden hatodik nő és férfi küzd meddőséggel. „Magyarországon évente 30 ezer lombikkal kapcsolatos beavatkozásra lenne szükség, tavaly pedig 17 ezer volt” – jelentette ki Vesztergom Dóra, az OKFŐ Humánreprodukciós Igazgatóságának volt vezetője a kórházszövetség legutóbbi kongresszusán.
Magyarországon 2021. szeptember 30-tól államosították a meddőségi kezelést, amit azóta térítésmentesen tb-alapon igénybe vehetnek a családalapítási nehézséggel küzdő párok, az eljáráshoz szükséges gyógyszerek is közfinanszírozottan elérhetők az érintettek számára. Bár hivatalosan 45 éves korig fogadják a nőket az állami reprodukciós intézetekben, a meddőségi specialista tájékoztatása szerint az adatok alapján a 40 évesnél fiatalabb, jobb prognózisúak veszik igénybe az eljárást.
Vesztergom Dóra közlése szerint az IVF-kezeléseknek köszönhetően, míg az államosítás előtt 2021-ben 12 237, 2023-ban már 14 155 lombikbeavatkozás történt, 2024-ben pedig 17 857. „Tavaly az újszülöttek 3,2 százaléka lombikbeavatkozásból született, 2023-ban 3,06 százalék, 2021-ben pedig 2,38 százalék”– sorolta az adatokat a szakember. Vesztergom Dóra úgy véli, a kumulatív élveszületési ráta a korábbi 18,5 százalékról várhatóan 20,5 százalékra emelkedik 2025-re, jövőre becslésük szerint pedig akár 24,5 százalékot is elérhet.
Ahogy egyre inkább kitolódik a gyermekvállalás időszaka, az asszisztált reprodukciós kezelések jelentősége felértékelődik – fogalmazott. Ma Magyarországon a becslések szerint 300 ezer embert érinthet a probléma.
További részletek az Indexen.