Kreativitásra is képesek az intelligens robotok a programozott cél elérése érdekében.
Valósággá válhat a Terminátor-filmekből köztudatba lépett Skynet (emberszabású gyilkos robotokat irányító magasabb intelligencia, amely átveszi az emberektől az irányítást)? – tette fel a kérdést a Délmagyarország Napilap Jelasity Márknak, az MTA–SZTE Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport tudományos főmunkatársának – írja a delmagyar.hu portálja.
Nem kizárt, hogy egy ember alkotta, mesterséges intelligenciával rendelkező rendszer vagy gép az emberekben kárt tegyen. Az alkotó ott követhet el végzetes hibát, ha a célt rosszul vagy nem eléggé konkrétan határozza meg. A robot feladata a számára kijelölt célt elérni, és a legintelligensebbek ezt kreatívan oldják meg. A cél elérésének mikéntje tehát a gép kezében van, de nem képes érzelmi, szociális alapon dönteni.
Japánban problémát okoz az idősellátás, ezért fejlesztettek ki úgynevezett ápolórobotokat otthon ápolásra. Az ötlet kitűnő, hiszen sokszor ezeket az embereket emelni, forgatni, tornáztatni kell. Egy gép erre alkalmasabb, mint egy másik ember. Rejthet viszont veszélyt is magában. A szakember szerint szerencsére még nem jutottak el arra az intelligenciaszintre e robotok, hogy félni kelljen tőlük, de a fejlődést tekintve reálissá válhat, hogy bajt okoznak.
Élet-halál múlhat azon, hogyan határozza meg egy ilyen robot célját a programozó. Például ha azt a célt programozza: „segíts a betegen, hogy minél kevesebbet szenvedjen", a robot kreatív módon akár ki is olthatja az egyén életét, mert a cél elérésének módját ő „találja ki".
Az elfogadás az orvosrobotok esetében hatványozottan fontos. Pontosabb és aprólékosabb mozdulatokra képes egy műtét során, mint egy ember, de a szociális képességeinek a hiánya miatt idegenkedünk ezektől – mutatott rá a kutató.