• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vészhelyzet az újszülöttmentőknél

Lapszemle Forrás: Délmagyar Online

Feladataikat hagyományos mentővel nem lehetne ellátni, hiszen azokat felnőttek számára rendezték be.

Vészhelyzetben az újszülöttmentők, hisz a legutóbbi minisztériumi döntés értelmében az ország valamennyi újszülött- és koraszülöttmentéssel foglalkozó szervezete januárban és februárban az eddig kapott összegnek csak a felét kapja meg - írja a Délmagyar online.

- Havonta több mint 6 millió forintba kerül, hogy az autónk mindennap mehessen. Ebből eddig is csupán 4,2 milliót kaptunk meg. A hiányzó összeget magunk gyűjtöttük össze – mondja Pintér Sándor, a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány kuratóriumi elnöke. Egyszázalékos felajánlásokból, adományokból, illetve jótékonysági akcióknak köszönhetően tudták működőképesnek megtartani a szolgálatot, amely a főváros után a második legtöbb mentést végzi az országban.

A szolgálatotot egyébként az esetek több mint felében kis súlyú koraszülöttekhez riasztják, akiknek nem elég érett a tüdejük, márpedig ha agyuk nem kap oxigént, meghalnak, vagy maradandó fogyatékosságuk lesz.

A szolgálat mentője az ő ellátásukra specializálódott jármű, amely egy mozgó intenzív osztálynak felel meg. Itt az újszülöttek a legmagasabb szintű ellátásban részesülnek mindaddig, amíg a szegedi gyermekklinikára érnek velük. A fejlődési rendellenességgel vagy fertőzéssel világra jött babákat szintén ők szállítják a klinikára.

Pintér professzor elmondta évente 30 millió forintal pótolták ki a központi finanszírozást, adományokat gyűjtöttek karácsonykor, és jelentősebb összeget kaptak az UniCredit Banktól és Szeged Első Lions Clubtól. Még hitelt is vettek fel, hogy legyen pénz benzinre, hisz naponta átlagban négyszer riasztják őket, Békés, Bács-Kiskun, vagy Csongrád megyéből, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részéről, hisz az is hozzájuk tartozik. Ám tartalékuk lassan kimerül, a szolgálat működéséhez szükséges havi 4 millió forintot szinte képtelenség lesz összegyűjteni. Akár le is állhat az újszülött- és koraszülöttmentés a régióban, hiszen a jövőre ígért összegből nehéz lesz gazdálkodni, az még arra sem lesz elengedő, hogy tankolni tudjanak a mentőautókba.

Ha nem lenne koraszülött- és újszülöttmentés, az országban évente 250–300 újszülött halna meg, további több mint 300 pedig súlyosan sérült lenne. Ez összesen egy kisebb falunyi ember, akik – ha időben szakszerű segítséget kapnak – ép felnőttek lehetnek.

Pintér Sándor közölte, ahogy korábban, úgy most sem hagyja, hogy ez így legyen, hogy a szolgálat működőképtelenné váljon, ezért ha észrevételeire nem kap pozitív választ, személyesen megy el az államtitkárságra.