Amikor a kormány azt mondja, hogy nagyon nagy összegeket tett az egészségügybe, ez igaz is meg nem is.
200 milliárd forintos tartozással kezdte az évet az egészségügy, állítja a Magyar Orvosi Kamara. A szervezet szerint morális és pszichés terhet ró az orvosokra a rendszer rossz finanszírozása. A forráshiány miatt vizsgálatokat kénytelenek kihagyni, betegeket küldenek haza, de az is gyakori, hogy a rossz rendszer miatt éppen az állami támogatásért hazudnak meg sem történt vizsgálatokról, írja az atv.hu.
A Magyar Orvosi Kamara január 10-én tette közzé honlapján, hogyan csapódik le a szűkös állami finanszírozás a mindennapi betegellátásban. Mint írják, a gyógyítás valódi költségeit egyáltalán nem fedezi a finanszírozás, ezért a kórházak arra kényszerülnek, hogy visszafogják az ellátást. A kamara szerint napi szinten helyez nyomást a kórházak vezetése az orvosokra, hogy válasszanak, milyen kezelést fogjanak vissza vagy állítsanak le.
„Évek óta mindenki a hátán hordja az egészségügyi intézményrendszert. Alulfinanszírozva, rossz működési szabályok mellett. Amikor pedig megkérdezik az államtitkárt, hogy mit kéne tenni, akkor azt mondja, hogy két éve dolgozunk az ellátórendszer finanszírozásának a javításán” – fogalmazott Komáromi Zoltán.
A Tisza Párt egészségpolitikusa is értékelte a kamara panaszát. „Az Orbán-kormánynak fontosabb az, hogy azt mutassa, hogy minden rendben van náluk, és nem kezdenek sem személycseréket a vezetésben, sem más lépéseket, mert nem akarják feltárni a problémákat, viszont a problémák feltárása nélkül nem lehet megoldásokat találni” – hangsúlyozta Kulja András.
„Amikor a kormány azt mondja, hogy nagyon nagy összegeket tett az egészségügybe, ez igaz is meg nem is. Az igaz része az, hogy valóban az orvosi béremelések miatt jelentősen megnőtt az egészségügyben nominálértékben a finanszírozása. De ezen közben a gyógyítás egyéb költségei, azaz a dologi kiadások, ahogy mi mondjuk, a dologi kiadások finanszírozása gyakorlatilag nem változott” – mondta Rásky László.
További részletek az atv.hu-n.