Jövő júliustól mégis lesznek ingyenes szívgyógyszerek, ám a gyártókra nehéz őszi tárgyalások várnak.
A gyártóknak korábban ígért februári áremeléssel tehát nem számol a kormány, mi több, azt szeretnék elérni, hogy az egészségügyi indokok alapján kiemelt 100 illetve 90 százalékos támogatásban részesülő készítmények árát csökkentsék a gyártók. A cégek november elsejéig jelezhetik a biztosítónak, hogy mely termékeik árát, s milyen mértékben mérséklik. Amennyiben erre nem hajlandók önszántukból az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vizsgálja felül e listákat, s az azonos hatóanyagú és hatáserősségű készítmények egy részét egy támogatási kategóriával lejjebb sorolja. Tehát a 100 százalékos termék 90, a jelenleg 90 százalékos árkiegészítésben részesülő pedig normatív 70 százalékos támogatásban részesülhet.
Idén ősszel kötöttek a gyártók először támogatás-volumen szerződést az OEP-vel. Portálunk kérdésére - mely termékcsoportok kerülhetnek sorra -, Bartucz Attila, az egészségbiztosító szóvivője nem tudott válaszolni. Elmondta viszont, hogy milyen számítási metodikát terveznek alkalmazni. Eszerint számba vennék a volumen megállapodás hatálya alá vonni kívánt termékek 2003. február 1.- 2003. július 31. közötti forgalmát, ezt megduplázva kapnák meg az éves forgalmi adatot, s ennek 90 százalékára kötnének szerződést. Vagyis: az a cég, amely a fent megállapított éves forgalomi mennyiség 90 százalékánál többet értékesít, az ily módon többletként kifizetett támogatási összeget visszafizeti az egészségpénztárnak. Amennyiben a gyártó nem hajlandó aláírni a volumen-megállapodást, szóban forgó készítményének ártámogatását egy kategóriával lejjebb sorolják.
Ugyancsak idén, kísérleti jelleggel egyetlen termékcsoportra, a koleszterin-szint csökkentőkre kötött az OEP úgynevezett betegségcsoportos támogatási szerződést a gyártókkal. Jövőre szélesítenék e kört: a fekélybetegségek kétféle gyógyszercsoportja, az onkológiai hányáscsillapítók, a cukorbetegség kezelésénél használatos tabletták, két féle vérnyomáscsökkentő, s ugyancsak kétféle csontritkulás elleni gyógyszercsoport kerülne e körbe.
A tervezett változás érintik a gyógyszerészeket, s a gyógyszerek rendelhetőségét is. Ami a patikusokat illeti: januártól egyes készítmények esetében bevezetik a bonthatóságot. Vagyis, egyes receptre kiadható injekciókból – amennyiben a betegnek nincs szüksége a dobozban található teljes mennyiségre – a gyógyszerész kiadhatja az orvos által rendelt néhány darabot. Ugyan ez vonatkozna egyes vény nélkül is megvásárolható termékre. A terv ellen nyilván tiltakoznak majd a gyógyszerészek, s ebben várhatóan csatlakoznak hozzájuk a gyártók is. Jelenleg ugyanis a gyógyszer előállítója addig felelős a termékéért, ameddig az bontatlan csomagban van. A doboz megnyitásával ez a felelősség a patikusra illetve az államra hárul. További problémát jelenthet, hogy Magyarországon gyógyszert – legyen az egy doboznyi illetve csupán egyetlen szem tabletta vagy ampulla – kizárólag írásos betegtájékoztatóval együtt lehet kiszolgálni. A hazai patikák pedig nincsenek felkészülve a dobozok mellékleteként szereplő tájékoztatók sokszorosítására, mint ahogy nincsenek felszerelve csomagoló-apparátussal sem. Az intézkedésből fakadó várható többletkiadásokat vélhetően az sem felejteti majd el a gyógyszerészekkel, hogy a közel két éve maximált árrés újragondolásáról az OEP tárgyalásokat kezdett a szakmai kamarával. Mint közismert, a 3500 forintba, illetve ennél többe kerülő készítmények árrését 630 forintban szabták meg. Ennek eredményeként viszont a likviditási problémákkal küzdő kisebb patikák készleteiből eltüntek a drágább gyógyszerek, azokhoz egy-két nap múlva jutnak csak a betegek. Ennek megszüntetése érdekében javasolja az egészségpénzt a 3500 forintos határ emelését.
Szigorodna az utóbbi időben többször vizsgált szociális otthonok gyógyszerrendelési szabálya is. Megszüntetnék az úgynevezett megrendelőkönyves gyakorlatot, helyette – akárcsak máshol, a napi gyakorlatban – külön, TAJ számmal ellátott recepteken rendelhetnék meg a gyógyszereket.
Módosítanák a gyógyszerfelírást is. A korábbi gyakorlathoz hasonlóan ismét csak 30 napra elegendő gyógyszeradag írható majd fel, bár– objektív indokok, például utazás miatt – ennél nagyobb mennyiséget is rendelhetnek a szak- illetve háziorvosok.
Jelentős összeg jutna viszont a bevezetni tervezett virtuális háziorvosi gyógyszerkeret betartóinak premizálására. (A keret nagyságát a praxisba tartozó biztosítottak kora és neme alapján állapítanák meg.) Bartucz Attila szerint a limit átlépőit nem szankcionálnák, jutalmaznák viszont – negyedévente, a megtakarítás 30 százalékának mértékéig – mindazokat, akik a keretösszegnél kevesebbet „használtak" fel. Így például gyógyszerrendelésük során a drágább készítményeket hajlandók az azokkal egyenértékű, ám olcsóbbakkal helyettesíteni. Ehhez segítségként nemcsak protokollokat kapnak a leggyakoribb népbetegségekről, hanem gyógyszer-helyettesíthetőségi listát, valamint olyan szakmai kalauzt, amelyben az egymással egyenértékű készítményeket sorolják fel.
A szóvivőtől azt is megtudtuk, hogy 2004 júliusától ingyenessé válnak a magas vérnyomást szabályozó alap-, illetve egyes szív- és érrendszeri betegségek kezelésénél alkalmazott gyógyszerek.