• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy elkeseredett 21 éves lány

Orvos válaszol Szerző:

Tisztelt Doktornő/Úr!
Én egy 21 éves lány vagyok. Idén márciusban bal oldali L.V-ös
gerincsérvvel operáltak, majd-mivel a panaszaim nem csökkentek, hanem inkább fokozódtak-augusztus 24-én újból meg kellett operálni sürgősséggel. A műtét ugyanazon a területen volt, hegkimetszést is végeztek, valamint Adcon gélt tettek be. A műtét után még mindig jelentkeztek a zsibbadások a bal lábamban, nagyon gyenge volt a lábam, de 29-én azért haza engedtek. Ezután nagyon sokat feküdtem itthon, pihentem, levegőre sajnos nem nagyon tudtam menni, mert a negyedik emeleten lakom. Járt ki hozzám gyógytornász is. Az igazi nagy baj ezután kezdődött. Szeptember 14-én reggel úgy keltem fel, hogy alig bírok ráálni a jobb lábamra, iszonyatosan húzódik a combom, lágyékban nagyon fájdalmas volt, valamint a hasam is. Szinte egész nap feküdtem. Este kihívtuk az ügyeletet, és ő beküldött a kórházba. A kórházban a traumatológiára vittek, az orvos megkérdezte a panaszaimat, amiket én elsoroltam, sőt még azt is hozzá tettem, hogy azért nagyon fura ez nekem, mert eddig a bal lábammal voltak gondok. Megcsinálta a Lassauge-tünet próbát, majd írt ki injekciót, és ezzel haza
küldött, mondván hogy 3 héttel gerincműtét után ilyen előfordul. Másnap, szombaton reggel mikor felébredtem, akkor már nem bírtam lábraállni. Az egész lábam iszonyatosan be volt dagadva, minden érintés fájdalmas volt,
mozdítani sem bírtam. Kihívtuk ismét az ügyeletet, aki visszaküldött a kórházba azzal, hogy ez mélyvénás trombózis. Ekkor már belgyógyászati ambulanciára kerültem. Megcsinálták a szükséges ultrahangos vizsgálatot, és kiderült, hogy tényleg mélyvénás trombózisról van szó, ami kiterjedt az egész lábamra, a kismedencébe, a nagymedencébe, valamint még a hasi nagyerekben is láttak rögöket. 12 napot töltöttem a kórházban, amit inkább meg sem említenék milyen iszonyatos volt. Itt most az ellátásra gondolok. Közben elég magas lázam volt (közel 40fok), és szörnyű fájdalmaim. 6 nap után állhattam először lábra. Addigra már szépen leapadt a lábam, viszont utána egyből vissza is dagadt. Kaptam később vízhajtót is, utána pedig hazaengedtek. Jelenleg Syncumart, Detralexet, Furosemidet, Káliumot, valamint fájdalomcsillapítónak Donalgint szedek.
Mára már szüntek a fájdalmaim valamennyire. A gondom még mindig az, hogy nagyon dagad a lábam, főleg a bokám környékén. Ha benyomom az ujjamat, akkor ott marad a nyoma. A kérdéseim a következők lennének:
1. Ön szerint kellet-e volna a műtét után itthonra kapnom véralvadást gátló injekciót?( egyik műtét után sem kaptam) Ezt kinek kellett volna elrendelnie? És hogy okolható-e a bekövetkezett trombózis miatt bárki is?
2. Mennyire fog ez a trombózis kihatni az életemre? Mikor szűnik meg a lábdagadás? Várható-e javulás, és hogy a két lábam esetleg lesz-e valamikor is egyforma?
3. Mit várhatok a leszázalékolástól? ( el lett indítva)
Válaszait előre is nagyon szépen köszönöm! Nagyon el agyok keseredve, hiszen 21 évesen azért ez mégiscsak sok, és egyáltalán nem természetes dolog! Tisztelettel!

A műtétet követően az operatőr indikációja alapján általában egy hétig szoktunk véralvadáscsőkkentőt adni a trombózis megelőzése céljából. Tudni kell azonban, hogy a mihamarabbi aktív mozgatás, torna, járkálás csökenti a trombózis veszélyt, a fekvés fokozza.
Kétségkívül a kialakult mélyvénás trombózis súlyos betegség, embóliaveszéllyel. Sok fájdalommal, szenvedéssel jár a gyógyuláshoz vezető út. A betegséget követően elég hosszú ideig kell szedni véralvadásra ható szereket és rendszeres ellenőrzés is szükséges. A duzzanat és fájdalom is sokszor hónapokig jelentkezik kisebb nagyobb mértékben.
A leszázalékolást illetően nem tudokhitelt érdemlően nyilatkozni. Egy bizottság fogja megvizsgálni és az általános egészségi állapotát mérik fel és ennek alapján állapítják meg a munkaképességcsökkenés mértékét.

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink