Néptáncba épített fejlesztőprogramos lassítanák magyar agykutatók az elme öregedését.
Miként járul hozzá a néptánc azoknak az agyi mechanizmusoknak a megértéséhez, hogy növelje az agy ellenálló képességét az öregedéssel szemben? Ez is kiderül az interjúból, Vidnyánszky Zoltán neurobiológussal, az MTA doktorával, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont, Agyi Képalkotó Központjának vezetőjével készített az mta.hu.
„A demencia kialakulását rendszerint egy akár 10 évig tartó preklinikai fázis előzi meg. Célunk, hogy már ebben a korai időszakban felismerjük azokat az agyi jeleket, amelyekből nagy pontossággal előre jelezhető, mi várható 10 év múlva” – így foglalta össze Vidnyánszky Zoltán a négyéves projektnek a célját, ami a vezetésével zajlik a HUN-REN Természettudományi Kutatói Képkotató Központ. A Magyar Tudományos Akadémia Nemzeti Agykutatási Program támogatásával zajló kutatás a precíziós agyi képalkotást köti össze a multimodális életmód-intervencióval, a magyar agykutatók mindezzel az agyi motivációs rendszer öregedési folyamatok lassításában betöltött szerepét vizsgálják.
Vidnyánszky Zoltán kutatócsoportja a néptánc régóta ismert közösségteremtő és motivációs képességét kihasználva épített fel egy fizikai és szellemi foglalkozásokra épülő programot, annak érdekében, hogy új ismereteket szerezzenek azokról az agyi mechanizmusokról, amelyek növelik az agy ellenálló képességét az öregedéssel szemben. Vidnyánszknal készült interjúnkban szó esik Zoltán a NAP3.0 program félidejében tartó kutatás fontos előzményeiről, arról, hogy mit várnak a szakemberek az önkéntes fiatalok és idősek bevonásával zajló komplex vizsgálatoktól.
Az MTA által támogatott NAP3.0 főe, hogy a hazai neurobiológiai kutatások terén kiváló műhelyek együttműködésével, a legmodernebb technológiák felhasználásával az idegrendszeri működés eddig ismeretlen aspektusait, ezzel elősegítve az idegrendszeri kórképek széles körű vizsgálatát, valamint új terápiás célpontok kijelölését. A kutatási témák lefedik az agykutatás szinte minden területét, a gerinctelen fajok neurobiológiájától, a szinapszisok, idegsejtek és neuronhálózatok működésének megértésén, a preklinikai gyógyszerkutatás számos területén, a viselkedéstudományok széles tárházán át a klinikai neurológiai kutatásokig. Az összefogás elősegíti a magyar agykutatás nemzetközi hírnevének további erősödését, az eredmények klinikai transzlációját és társadalmi-gazdasági hasznosságát.
A Vidnyánszky Zoltánnal készült interjú itt olvasható.