"A célunk az, hogy ne csak a betegek épüljenek fel, hanem az egészségügy is."
Felavatták csütörtökön a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház 11 milliárd forint értékű fejlesztését. Az uniós és hazai forrásokból finanszírozott projekt az intézmény történetének legnagyobb beruházása. "A célunk az, hogy ne csak a betegek épüljenek fel, hanem az egészségügy is" - jelentette ki az avatóünnepségen Balog Zoltán.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője kiemelte: a kormányzati ciklus kezdete óta mintegy 70 milliárdot költöttek, 2014 májusáig pedig további 200 milliárd forintot fordítanak egészségügyi intézmények fejlesztésére.
A gyógyítás minősége nem csak az épületek minőségéről, műszerezettségéről szól, azokról az emberekről is, akik a kórházakban dolgoznak - jegyezte meg, hozzátéve, ezek a beruházások a betegek mellett az egészségügyben dolgozók lelkére is hatnak.
A tárcavezető kiemelte: a most az országban számos területen zajló átalakítások, fejlesztések legfőbb célja, "hogy az egész országnak jó legyen".
Szócska Miklós, az Emmi egészségügyi államtitkára annak a véleményének adott hangot: a most átadott egységek egy ausztriai kórházban is megállnák a helyüket. Ez pedig különös jelentőséggel bír a nyugati határ közelében akkor, amikor a magyar egészségügy megszilárdításának a gyógyturizmus fejlesztése az egyik célja. "A nagyon hosszú idő alatt nagyon nehéz helyzetbe került egészségügy gyógyítási folyamata megkezdődött" - mondta az utóbbi évek beruházásaira és bérfejlesztésére utalva az államtitkár.
MTI Fotó: Krizsán Csaba
Tamás László János, az intézmény főigazgató főorvosa kiemelte: a projekt célja a racionálisabb működést lehetővé tevő tömbösítés volt, a másik pedig a 460 ágyas, "négy-ötcsillagos szállodának megfelelő színvonalú" tömb építése, a harmadik pedig új sürgősségi betegellátási osztály kialakítása volt. Megjegyezte: a betegeik 40 százaléka a sürgősségi osztályról kerül az intézménybe, amelynek most az egyharmada megújult.
MTI Fotó: Krizsán Csaba
Csúcstechnológia várja a betegeket
A beruházás eredményeként teljesen akadálymentes, XXI. századi megoldásokat felvonultató új épületszárny és helikopter leszálló épült, valamint felújították a kórház egy közel 4000 négyzetméteres épületrészét is. A fejlesztési projekt befejezésével egy hatszintes, „H" alakú, 26000 négyzetméter alapterületű új szárny épült fel, amely könnyen elérhető, korszerű és teljes mértékben akadálymentes. A fejlesztés részeként modernizálták a kórház műszerparkját és informatikai rendszerét is, amely a korszerű betegellátás technikai bázisát biztosítja - összegezte a beruházást a szakállamtitkárság közleménye.
A projekt célja a gyógyító-kezelő osztályok fejlesztése, a vezető halálokok miatt bekövetkező korai halálozás mértékének csökkentése, az ellátás minőségének és hatékonyságának javítása, a kórház működési feltételeinek korszerűsítése, működési és egyéb költségeinek csökkentése a mai kor színvonalának megfelelő, egy telephelyen működő intézmény által. A beruházás hosszú távra biztosítja a betegek egyenlő hozzáférését a különböző szolgáltatásokhoz (megelőzés, kezelés, rehabilitáció, gondozás), hozzájárulva ezzel a betegek elégedettségének növeléséhez is.