Új lehetőség a gyógyszerrel és hagyományos műtéttel nem kezelhetőknek.
A kezelést a Medtronic-kal együttműködésben majdnem párhuzamosan 20 rendkívül magas színvonalú európai klinikai központban kezdik meg, így Magyarország az elsők között van a világon, ahol ezt az eljárást az epilepsziás rohamok ritkítására, az erejük csökkentésére, a legjobb esetben megszüntetésükre bevezették - jelentette be ma Pécsett Tamás Viktor, a Medtronic Hungária Kft. ügyvezető igazgatója.
A Medtronic Mély Agyi Stimuláció (DBS) a Medtronic orvosi műszergyártó cég 1993 óta engedélyezett technológiáját elsőként a Parkison-kórral kapcsolatos mozgásszervi rendellenességek esetében alkalmaztak, azóta más indikációkban, 2010-től az epilepsziás rohamok ellen is bevetik. Az 1993 óta eltelt évek alatt egyre korszerűbbé, precízebbé és többfunkcióssá váltak a beültetésre szánt eszközök, és persze a beavatkozás tervezésében és a műtéti navigációban használt képalkotó diagnosztika és informatika is.
Mint azt dr. Janszky József neurológus professzor elmondta, Magyarországon körülbelül 60 ezerre tehető az epilepszia betegek száma, négyötödük jól reagál a gyógyszeres terápiára. A többieknek más, például hagyományos műtéti megoldásra van szükségük, ilyet eddig is végeztek hazánkban, jelesül Pécsett és Budapesten. A rezekciós eljárással – a rohamot okozó agyterület kijelölésével és kimetszésével, - 70-75 százalékosan rohammentessé tehetők a betegek, s bár a műtétet a társadalombiztosítás finanszírozza, ritkábban kerül rá sor, mint lehetne.
A harmadik csoportba tartozik az a több mint 10 ezer beteg, akinél egyik terápiás út sem járható, az ő esetükben óriási lehetőség a ma bemutatott, világújdonságnak tekinthető neuromodulációs eljárás.
A hazai műtéteket végző dr. Balas István egyetemi docens, idegsebész hangsúlyozta, a műtét maga tehát nem új, mert a klinika más kórképek esetében (Parkinson-kór, mozgászavar, fájdalom-szindróma) 17 éve végez mély agyi műtéteket és 10 éve alkalmaz stimulációt. A mostani együttműködéshez az is kellett, hogy ismét egymásra találjon a korszerű gyógyszeres terápiák megjelenése miatt kissé eltávolodott ideggyógyászat és a sebészet.
A Medtronic Mély Agyi Stimuláció (DBS) Terápia során az agy mélyébe (meghatározott, bemért és az MRI-vel feltérképezett területre) egy navigációs rendszerrel, mm-ről mm-re eljutva vékony elektródákat ültetnek be. Ezeket az elektródákat külső hosszabbító-vezetékekkel csatlakoztatják a kulcscsont bőre alá beültetett neurostimulátorhoz. Az eszköz a beállításának megfelelő időközönként kívülről ingerli a célterületet, nevezetesen a talamusz elülső magcsoportját. A talamusz, melyet az agy központi ingerülettovábbító állomásának tekintenek, szorosan kapcsolódik az agy azon részeihez, ahol a rohamok kezdődnek.
Arra is lehetőség van, hogy az alapbeállítástól eltérően a beteg, a rohamot előre érezve maga hozza működésbe az eszközt, ami segíthet a megelőzésben.
A DBS a gyógyszeres kezelésnek ellenálló, ún. másodlagosan generalizált, vagy anélküli, részleges görcsrohamokkal járó epilepsziában szenvedő felnőttek esetében javallott kiegészítő kezelés, mely csökkenti a rohamok számát. A másodlagosan generalizált epilepszia során az agy kis és jól meghatározott területéről induló roham az agy többi területére is átterjed, eszméletvesztést és az egész testen észlelhető görcsrohamot okozva.
Mint megtudtuk, az első beavatkozásokra március 2-án és 3-án sor került, az első beteg már hazament, a másodikat holnap bocsájtják el a klinikáról. A fiatal nő és férfi páciens készülékeit még nem aktiválták, mert a beültetés maga is hatással van az agyi területre. A műtétet követő ellenőrző vizsgálatok az elektródák helyzetének tökéletes pozícióját mutatták. Az eszköz „beüzemelése", beállítása, módosítása szoros kontrollt, utógondozást igényel. Viszont – mint azt az engedélyezéshez szükséges SANTE klinikai vizsgálat adatai mutatják – a módszerrel kezelt betegek (első évben) 41, (a másodikban) 56 százalékának jóval kevesebb rohama volt, 13 százalékuk teljesen tünetmentessé vált 6 hónapig vagy azon túl, és a vizsgáltak 74 százaléka komoly életminőség javulásról számolt be. 8,2% (110 betegből 9) volt a nem kívánt hatások aránya, melyek nagy része spontán, vagy a stimulációs paraméterek megváltoztatásával elmúlt.
Adódik a kérdés, mostantól kik és ilyen feltétekkel juthatnak el a pécsi műtőasztalig? A PTE Idegsebészeti Klinikájának éves, zárt kerete van az ún. neuro-pacemaker program megvalósítására, azaz a már fent említett mélyagyi műtétek elvégzésére. Ebbe a programba illeszkedik az új indikáció, így regionális ellátási kötelezettség alapján várják a betegeket, a harmadikat éppen áprilisban. Az implantátum ára többmilliós nagyságrendű, a beavatkozás költségei betegenként változóak. Ugyanakkor, - mivel az országban egyelőre csak itt végeznek ilyen műtétet az epilepsziások kezelésére, ezért felvetődik az országos ellátási kötelezettség igénye is. Mint elhangzott, külföldi pácienseket is várnak, akik után a saját biztosító finanszírozza a beavatkozást. Ebből sejthető, hogy a tízezer potenciális páciensből csak néhányat műthetnek majd évente.
Janszky professzor úr diplomatikus megfogalmazásában azok férhetnek bele a fix büdzsé diktálta műtéti keretbe, akik a legtöbbet nyerhetik a rohammentességgel. Akiknek ezzel megnyílhat az út a munka, a továbbtanulás, a gyereknevelés, sőt, akár a jogosítvány megszerzése felé.