A projekt keretében 21 gyógyszer fejlesztésének különböző lépéseit valósítják meg.
Csaknem 3 milliárd forintos generikusgyógyszer-fejlesztési projekt fejeződik be az idén a Teva debreceni gyárában, a beruházáshoz 842 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a cég az Új Széchenyi Terv keretében - közölte a Teva Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója pénteken sajtótájékoztatón a cívisvárosban. Kaszás Mihály tájékoztatása szerint a Teva az elmúlt 20 évben 200 milliárd forintot fordított Magyarországon fejlesztésre, beruházásra.
Ez alatt az idő alatt hússzorosára, 500 millióról 10 milliárd darabra növelték a tabletta és kapszula gyártást a debreceni gyárban, ahol szilárd tablettákat és hatóanyagokat is fejlesztenek és gyártanak - tette hozzá a vezérigazgató.
Gödöllőn van a Teva steril gyógyszereket kutató központja, sajóbábonyi üzemükben pedig hatóanyag-fejlesztés folyik. A cégcsoport a multiplikációs hatást is figyelembe véve 10 ezer ember megélhetéséhez járul hozzá Magyarországon - jelezte Kaszás Mihály. A Teva Gyógyszergyár Zrt. árbevétele tavaly meghaladta a 150 milliárd forintot - jegyezte meg.
Szilágyi Judit generikus kutatás-fejlesztési igazgató a szilárd gyógyszerfejlesztési projekt 842 millió forintos támogatásának 85 százalékát az Európai Unió, 15 százalékát a magyar központi költségvetés biztosította.
A 2012 októberében kezdődött és ez év októberében befejeződő beruházás keretében a cukorbetegség kezelésére alkalmas, a központi idegrendszerre ható és különféle vírusellenes generikus gyógyszerek fejlesztésén dolgoznak - magyarázta a szakember.
A projekt keretében 21 gyógyszer fejlesztésének különböző lépéseit valósítják meg - fűzte hozzá.
Elmondta azt is, hogy míg egy új, innovatív gyógyszer kifejlesztése 12-14 év, addig a szabadalmi idő lejárta után forgalomba hozható, ugyanazon hatóanyagú generikus gyógyszerek fejlesztési időszükséglete mindössze 2-4 év.
A debreceni gyár a generikus gyógyszerek terén stratégiai fejlesztőhely a Teva-csoporton belül: kutató-fejlesztő központjukat 2009-ben, egymilliárd forintos beruházással hozták létre a hajdú-bihari megyeszékhelyen - jelezte Szilágyi Judit.