A szülészeti-nőgyógyászati ultrahang diagnosztikáról Debrecenben.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája 2013. szeptember 5-7. között, a Kölcsey Konferencia Központban rendezi meg a Magyar Szülészeti-Nőgyógyászati Ultrahang Társaság XII. Kongresszusát.
A Debreceni Egyetem patinás épületében tartandó megnyitón a Társaság tiszteletbeli tagjává fogadja Juriy Wladimiroff holland professzort, aki a magzati szív vizsgálatáról tartja díszelőadását.
A kétévente, továbbképző jelleggel megrendezett kongresszusnak az idén több mint 600 résztvevője van, akik 40 referátum és előadás, 9 poszter és 6 élő bemutató keretében, a nemzetközi ajánlások alapján tekinthetik át a szülész-nőgyógyász szakma szinte egész területének aktuális eredményeit. Külön szekcióban foglalkoznak az ultrahangvizsgálatok jogi megítélésével, az orvos-beteg közötti kommunikáció jelentőségével. A Kongresszust a Társaság Közgyűlésével zárják – tájékoztatott dr. Tóth Zoltán professzor, a Társaság és egyben a Kongresszus elnöke.
A rendezvénnyel egy időben szervezett szakmai kiállításon 34 támogató és kiállító cég mutatja be legújabb készülékeit, termékeit.
Magyarországon az ultrahang-diagnosztika orvosi felhasználásában a szülész-nőgyógyászok úttörő szerepet játszottak, az első ultrahang készüléket Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályon helyezték üzembe. Lampé László professzornak köszönhetően az országban az elsők között, a Debreceni Orvostudományi Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján alkalmazták az ultrahang-diagnosztikát terheseken és nőgyógyászati betegeken 1974-től. A Radiológia Klinika munkatársai is a szülészeti klinika ultrahang laboratóriumában kezdték el a máj és a vese ultrahangvizsgálatát.
A kedvező tapasztalatok, valamint a Papp Zoltán professzor vezette genetikai munkacsoport, a Tóth Zoltán professzor vezette ultrahang laboratórium tudományos eredményei alapján a 80-as években a klinikán bevezették a terhesség 18. és 28. hetében az ultrahang-szűrővizsgálatot, melyet a 16. héten levett anyai vérből végzett biokémiai szűrővizsgálattal egészítettek ki. A komplex szűrőmódszer a szülészek és a terhesek körében kedveltté és elfogadottá, országosan elterjedtté vált.
A Debreceni Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika kezdettől fogva fontosnak tartotta a szakemberek képzését. Az évente rendszeresen megtartott egy hetes tanfolyamokon, egyéni továbbképzéseken több száz orvos, szonográfus számára biztosította és ma is biztosítja a szülészeti-nőgyógyászati ultrahang-diagnosztika elsajátításának a lehetőségét. A munkatársaink döntő szerepet játszottak a Magyar Szülészeti- Nőgyógyászati Ultrahang Társaság 1992-es megalapításában, a nemzetközi irodalomban a „Hungarian Model"-ként emlegetett szűrő-, képző- és továbbképző, a minőségbiztosításon alapuló protokoll, „jártassági rendszer", licensz-rendszer kidolgozásában és működtetésében.