• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kórokozók a római-parti talajmintákban

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Az árvíz levonulása után helyi civilek talajmintákat gyűjtöttek és küldtek független laboratóriumi vizsgálatra.

Számos kórokozó jelenlétét mutatta ki a Grazi Egyetem laboratóriuma azokban a talajmintákban, amelyeket az idén júniusi árvíz után a Római-parton gyűjtöttek. A mikroorganizmusok közül több is súlyos betegségek kiváltója lehet, ráadásul hosszú idővel az ár levonulása után is jelen lehetnek a környezetben, a teljes fertőtlenítés pedig nem oldható meg a helyi élővilág veszélyeztetése nélkül. A Római partért Egyesület a Római-part árvízvédelmének mielőbbi megoldását szorgalmazza - tudatta közleményében a szervezet.

Amint arra az idén júniusi árvíz előtti napokban is felhívta a figyelmet a Római partért Egyesület, a Duna 7,5 méteres vízállásánál kikapcsolják az áramszolgáltatást a Római-parton, ezáltal a csatornákban megszűnik a szennyvizek átemelése. Az árvíz által elöntött partot ellepi az emésztőkből és a csatornákból kiáramló szennyvíz és a folyó egyéb hordaléka.

Az árvíz levonulása után helyi civilek talajmintákat gyűjtöttek és küldtek független laboratóriumi vizsgálatra. Az alábbiakban a Grazi Orvostudományi Egyetem Higiéniai, Mikrobiológiai és Környezetorvosi Intézetének vizsgálati eredményei olvashatók a Római-parton vett talajminták alapján.

Az eredmények szerint a kórokozók (Enterococcusok, Clostridium perfringens, Salmonella (hastífusz), Fekális coliform-száma, E. coli tesztek lettek pozitívak) mennyisége túllépte a közterületeken megengedett határértéket.

Az elöntött területeken a talajban a fertőző baktériumok akár egy évvel az árvíz után is kimutathatóak lehetnek. A terület teljes fertőtlenítése nem megoldható a Duna vízi élővilágának veszélyeztetése nélkül. A Római-part felemelkedése és Budapest lakosságának egészséges környezethez való állampolgári joga – álláspontunk szerint – egy vízparti védművel biztosítható, amelynek tervezése és építése során figyelembe kell venni a part természeti adottságait. A Római-part 70 hektáros területe – amelyből 14 hektár állami tulajdon – az 1870-es évek óta legálisan beépített és urbanizált - áll a közleményben.