A határ két oldalán élő emberek gyorsabb sürgősségi kórházi ellátásban részesülhetnek.
Közös fejlesztési programok fejeződtek be a gyulai és az aradi kórházban. A Gyógyítás határok nélkül című program hatszázmillió forintos költségének 90 százalékát adja az Európai Unió - hangzott el a projekt záró rendezvényen csütörtökön Gyulán, a Pándy Kálmán Kórházban. A beruházás célja, hogy a magyar-román határ két oldalán élő emberek gyorsabb sürgősségi kórházi ellátásban részesülhessenek.
Mivel Battonya és térsége mindössze hat-tíz kilométerre fekszik Aradtól, stroke vagy infarktus esetén a betegeknek nagyobbak az életesélyeik, ha Aradra szállítják őket - mondta el az MTI-nek a Pándy Kálmán Kórház igazgatója. Kovács József hangsúlyozta, a betegjogok érvényesítéséről szóló EU-irányelvek arról rendelkeznek, hogy sürgősségi esetekben a nem biztosított betegeket beutaló nélkül is el kell látni. Az irányelveket a tagországoknak 2013. októberig kell életbe léptetniük. Erről Magyarországon a törvényhozás várhatóan júniusban dönt.
A kórház igazgatója elmondta, hogy a gyulai és az aradi kórház a magyar-román közös egészségügyi fejlesztéssel felkészült a határ mentén élők kölcsönös fogadására.
A beruházás részeként a magyar fejlesztésű Hiscom adatkommunikációs rendszer épült ki a Pándy Kálmán Kórház és az Arad Megyei Sürgősségi Kórház között. Ennek segítségével - a betegek hozzájárulásával - azonnal lekérdezhetők a róluk szóló adatok, a betegség előzményei vagy a korábbi leletek. A kórházak a projekt részeként digitális röntgenkészülékeket vásároltak, informatikai eszközöket és radiológiai képarchiváló modulokat szereztek be - magyarázta Kovács József.
Az aradi kórház igazgatója, Teodora Olariu elmondta: a projektnek köszönhetően a gyulaihoz hasonló beruházás valósult meg Aradon, ott a záró rendezvényt június 18-án tartják meg.