• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megnyílt a szegedi lézerkutató interaktív látogatói tere

Regionális hírek 2021.11.15 Forrás: MTI
Megnyílt a szegedi lézerkutató interaktív látogatói tere

A Fókuszt elsősorban előre bejelentkezett csoportok látogathatják, a nagyközönség számára a Kutatók Éjszakáján és a Fény Napján tárja ki kapuit.

Muzeális és a közelmúltban is használt optikai eszközökkel, a fizika törvényszerűségeire rávilágító játékokkal és az intézmény történetét, tevékenységét bemutató interaktív alkalmazásokkal várja az érdeklődőket a szegedi lézeres kutatóintézet, az ELI-ALPS interaktív látogatói tere, melyet szombaton adtak át.

A megnyitón a nagy intenzitású, ultrarövid lézerimpulzusok létrehozásáért 2018-ban Nobel-díjjal kitüntetett Gérard Mourou úgy fogalmazott, a fizika a jövőben rendkívül fontos szerepet fog betölteni életünkben.

A pandémia elmúltával egy sokkal nagyobb problémával, a klímaváltozással találja magát szemben az emberiség. Választ kell adni arra a kérdésre, hogyan tudunk biztonságosan elegendő energiát előállítani akár tízmilliárd ember számára - mondta a francia fizikus. Hozzátette: ezt a problémát lehet halogatni, de annak nagyon komoly ára lehet.

Gérard Mourou meggyőződése, hogy csupán szélturbinákkal és napelemekkel ez a probléma nem kezelhető, a nukleáris energiát nem lehet mellőzni. Tiszta és biztonságos atomenergiára van szükség, amelynek megteremtését segítheti az ELI-ALPS-ban is alkalmazott rendívül rövid időtartamú, de hatalmas csúcsenergiájú lézerimpulzusok használata.

A kutató úgy fogalmazott, bízik abban, hogy a látogatóközpont felcsigázza az ide ellátogató fiatalok képzeletét, és egykor majd maguk is fizikussá válnak.

A Fókusz elnevezésű interaktív látogatói teret bemutató sajtóanyag szerint az ELI-ALPS egyik fontos küldetése a tudomány népszerűsítése, illetve a hazai mérnöki-természettudományos képzés támogatása. A látogatói tér lehetőséget biztosít az érdeklődő fiatalok számára, hogy interaktív és szórakoztató módon mélyítsék el ismereteiket a fizika területén.

A létesítmény különböző állomásait végigjárva az érdeklődők megismerkedhetnek a látványos lézerhárfával, polárfagylalttal, forgó tavirózsával, a lézeres hangátvivővel, melyek egy-egy, az ELI ALPS-ban folyó kutatásokkal kapcsolatos fizikai jelenséget mutatnak be. Alkalmazás mutatja be az intézet történetét, tevékenységét, illetve az itt üzemelő kutatási berendezéseket. A polcokon elhelyezett régi optikai kísérleti eszközök nemcsak szépségükkel gyönyörködtetnek, de a tudományterület gyors fejlődését is demonstrálják. A kiállítás része az első lézeres szemműtétekhez használt berendezés is.

A Fókuszt elsősorban előre bejelentkezett csoportok látogathatják, a kihelyezett eszközök lehetővé teszik különböző, fizikával kapcsolatos foglalkozások - tanórák, szakköri foglalkozások, diáktáborok - megtartását. A nagyközönség számára a Kutatók Éjszakáján és a Fény Napján tárja ki kapuit.