Az OMSZ tizenegy mentőautóval és egy mentőhelikopterrel vonult Nagylókra. (Frissítve.)
Méhek támadták meg egy rendezvény résztvevőit a Fejér megyei Nagylók község határában szombat dél körül. A mentők összesen 18 gyermeket és felnőttet szállítottak a dunaújvárosi, illetve a székesfehérvári kórházba; közülük hat beteg állapota súlyos - mondta el a Fejér megyei vezető mentőtiszt az MTI-nek.
Pápai Imre tájékoztatása szerint a mentőszolgálat tizenegy mentőautóval és egy mentőhelikopterrel vonult a méhtámadás helyszínére, ahol a kórházba szállítottakon kívül számos gyermeket és felnőttet láttak el. Volt olyan kislány, akin szinte megszámolni sem lehetett a csípéseket.
A székesfehérvári kórházba került gyerekek közül hárman az orvosi ellátást követően már hazamehettek, egyet az intenzív osztályon, a többieket a kórház más osztályain tartják megfigyelés alatt. A mentők által beszállított öt felnőtt közül hármat a sürgősségi, kettőt az intézmény más osztályán tartanak megfigyelés alatt. Mindannyiuk állapota stabil mondta el az MTI-nek Szabó Gabriella orvos-igazgató helyettes.
A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházba szállított három méhcsípett beteg közül senki sincs életveszélyben - közölte Mészáros Lajos, az intézmény főigazgatója.
A rendezvény 375 résztvevője egy tanösvényt járt be, amelynek egyik végére - egy virágzó repcetábla közelébe - már korábban méhkaptárakat telepítettek - mondta el a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
R. Szabó Ágnes szerint a méhek támadását feltehetően az válthatta ki, hogy a kirándulók vagy túl közel mentek a kaptárakhoz, vagy pedig bekerülhettek a rovarok vonulási útjába, s megrémülve valószínűleg hadonászni kezdtek, amivel még inkább megzavarták, támadásra késztették a méheket.
Az eset körülményeit a Sárbogárdi Rendőrkapitányság vizsgálja, különös figyelemmel arra, hogy a kaptárak elhelyezése megfelelt-e az előírásoknak.
Kerüljék el a virágzó repcetáblákat, ne menjenek közel hozzájuk a kirándulók a következő napokban, mert az aranyló táblákon több millió méh "dolgozik" - kéri a Fejér Megyei Méhész Egyesület elnöke.
Nagy Gyula, aki az egyesület országos intézőbizottságának is tagja, az MTI-nek elmondta: a meleg időt és a virágzást kihasználva több milliónyi méh gyűjti a nektárt a repcetáblákon, s ha ebben a "munkában" megzavarják őket, támadnak. Ez történt szombaton Nagylókon is.
A Fejér Megyei Méhész Egyesület elnöke, aki a helyszínen tájékozódott, az MTI-nek azt mondta, hogy a kitelepült méhészek több helyen táblával jelezték a kaptárak és a méhek jelenlétét. A repceföldön, kihasználva a meleget és a virágzást, több milliónyi rovar gyűjtötte a nektárt. Feltehetően megzavarhatták őket a kirándulók, s ezért lendültek támadásba. Az először támadó méhek a csípésnél úgynevezett védekező illatot bocsátanak ki, ami a többieket is támadásra készteti - tette hozzá Nagy Gyula.
A tapasztalt méhész szerint a méhcsípés elkerülésére a legjobb megoldás, ha a rovar láttán nem hadonászunk, nem kiabálunk, nem próbájuk elhessegetni, hanem csendben és nyugodtan megpróbálunk arrébb menni a veszélyes területről.