• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Milliárdos fejlesztések az SZTE klinikai központjában

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Megújult a dialízis központ, a képalkotó diagnosztika és a sugárterápiás ellátás.

2,6 milliárd forintból újult meg a dialízis központ és a képalkotó diagnosztika, valamint 1,1 milliárd forintos fejlesztés történt a sugárterápiás ellátásban a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban.


Dr. Martinek Tamás, a Szegedi Tudományegyetem közkapcsolati rektorhelyettese 2015. december 3-án sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban nagy értékű eszközbeszerzés zajlik 2015 májusától az év végéig. Egyrészt az új helyre költöző Dialízis Központot szerelik fel korszerű, saját tulajdonú gépekkel, másrészt továbbfejlesztik a klinika képalkotó diagnosztikai osztályainak gépparkját és távdiagnosztikai rendszerét.


A projekt hozzájárul az egészségügyi ellátórendszer hatékonyságának növeléséhez, az erőforrások optimális kiszolgálásához. „Ugyanilyen fontos, hogy megteremtsük a régióban élők számára az ellátáshoz való hozzáférés esélyegyenlőségét, és javítsuk a gyógyulás feltételeit" – hangsúlyozta prof. dr. Facskó Andrea, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke. Az új berendezéseket – amelyek a klinika öt telephelyére kerülnek – még az év végén beszerzik, így jövőre már használhatják azokat a szakemberek és a dél-alföldi régió betegei.


Ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamilyen vesebetegségben, 6500 ember jár rendszeresen művesekezelésre (dialízisre). Közülük mintegy hétszázan vannak a transzplantációs várólistán, miközben évente mintegy 300 átültetésre kerül sor. Hosszabb megbetegedés esetén a dialíziskezelés – amelyre akár heti három alkalommal is szükség lehet – a vese transzplantációig vagy a beteg élete végéig tart. Ráadásul a vesebetegek és az átültetésre várók száma évente 6 százalékkal növekszik, vagyis a kapacitások növelésére mindenütt szükség van.


A Dialízis Központra különösen igaz ez, hiszen jelenleg csak bérli eszközeit. A több mint 100 korszerű, saját tulajdonú gép beszerzésével az intézmény megteremti egy minden szervpótlási típusra (művese, plazmaferezis, májpótlás) kiterjedő korszerű dialízis centrum műszaki feltételeit. E mellett jobb ellátást biztosít a betegeknek, növeli az ellátó helyek számát, és javítja működési hatékonyságát is. A kapacitásbővítés évente 15 új beteg, köztük 2 gyermek fogadását teszik lehetővé.


A hatékony gyógyításhoz a korszerű és mindenki számára elérhető terápiás lehetőségek mellett nélkülözhetetlen a modern diagnosztikai háttérfeltételek megteremtése is. Ezért a képalkotó berendezések egy részét szintén a legmodernebb eszközökkel váltják ki, így lehetővé teszik, hogy már korai szakaszban felismerőek legyenek az érrendszeri, a daganatos és az emésztőrendszeri betegségek, és időben meg lehessen kezdeni a szükséges kezelést.


A fejlesztés öt helyszínen valósul meg, melyből az egyik az új Dialízis Központ. A másik a 410 ágyas klinika, amely a többek között egy 256 szeletes CT-t kap. Ezzel a géppel sokkal jobb minőségű felvételeket lehet majd készíteni, mint a jelenlegi 64 szeletes készülékkel. Mivel a vizsgálat gyorsabb, ezért kisebb sugárterheléssel is jár a betegek számára. A 3 Teslás MR is ide kerül, ami szintén kiváló képminőséget és nagyon pontos célzást biztosít, de ergonomikus kialakításával kényelmesebbé válik a vizsgálat is.


A Nukleáris Medicina Intézetben kap helyet többek között egy alap UH berendezés, egy felső kategóriás UH berendezés és egy multimodális SPECT-CT is, amely a képalkotó diagnosztika fejlődésének egyik legutóbbi fontos állomását jelenti. A gyors, több funkcióra is alkalmas, energiatakarékos, kis helyigényű berendezéssel gyakorlatilag minden izotóp-diagnosztikai vizsgálat végrehajtható. A Családorvostani Intézet és a Szülészeti-Nőgyógyászati Klinika is ultrahang berendezéseket kap. A klinika távdiagnosztikai rendszeréhez új szoftvereket szereznek be, a hálózati és tároló kapacitásokat pedig bővítik.


Szintén decemberben befejeződik az a több mint 1,1 milliárd forintból megvalósuló beruházás, melynek eredményeként elérhetővé válnak a legkorszerűbb daganatdiagnosztikai eszközök a régióban élők számára. A fejlesztésnek köszönhetően komplex egészségügyi infrastruktúra szolgálja majd a daganatos betegek gyógyítását, kialakításra került egy új, 6 ágyas osztály, korszerűbb lett a betegadminisztrációs rendszer, és 5 új géppel gyarapodott az eszközpark.


A projekt mai ünnepélyes zárásán prof. dr. Nagy Katalin, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese hangsúlyozta, hogy az onkológiai ellátás régióközpont szintű fejlesztésével megfelelő kapacitású, fenntartható módon üzemeltethető minőségi betegellátást és hatékony daganatdiagnosztikát lehetővé tevő korszerű egészségügyi infrastruktúra kialakítása volt a beruházás célja.


Dr. Haidekker Bence, az ÁEEK igazgatója elmondta, hogy az új eszközök segítségével nő a gyógyulási esély és javul a minőség. A jelenlegi legkorszerűbb technika alkalmazásával csökken a gyógyulási idő és a rosszindulatú daganatok okozta halálozási arány, így hozzájárul a régióban lakó emberek életminőségének és munkaképességének javulásához.


Prof. dr. Facskó Andrea, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke kiemelte, hogy az onkológia az orvostudomány egyik leginkább technológia- és költségigényes, ugyanakkor legdinamikusabban fejlődő ága. A most beszerzett high-tech berendezésekkel és az általuk elérhető új módszerekkel magas minőségű ellátást fognak tudni nyújtani a klinika naprakész ismeretekkel és jelentős tapasztalattal rendelkező szakemberei.
Prof. dr. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet tanszékvezetője elmondta, hogy a projekt keretében létrejött egy új, Nukleáris Medicina Osztály. Az osztályon 3 kórteremet alakítottak ki. A 6 ágyas osztály a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ épületében kapott helyet, csaknem 600 négyzetméteren. A részleg alkalmas a legkorszerűbb radioizotópos kezelések elvégzésére.


Az új osztályon folyó sugárterápiás ellátást szolgálják azok a berendezések, amelyeket a projekt keretében szereztek be. A területen folyó tudományos kutatásoknak köszönhetően a daganatkezelési protokollok és ezek hátterét biztosító technika folyamatosan fejlődik és megújul. Ma már olyan korszerű gépek is léteznek, amelyek a sugárzást teljesen pontosan a daganatra irányítják, és a besugárzás mennyiségét is tökéletesen lehet szabályozni. Ezzel csökkenthetőek a káros mellékhatások és növelhető a kezelés hatékonysága. Annak érdekében tehát, hogy a régió betegei is a leghatékonyabb körülmények között gyógyulhassanak, beszereztek egy nagyteljesítményű duál-energiás lineáris gyorsítót, amely képvezérelt, így nagyon pontos célzásra alkalmas eszköz. Lehetővé teszi például a koponyán és az agyon belüli pontos tájékozódást, rendelkezik a besugárzási mező valós időben történő képi ellenőrzését szolgáló eszközzel, ezáltal nagydózisú, mindig a megfelelő helyen és mértékben alkalmazott besugárzásra képes. Továbbá a légzéskapuzás által vezérelt besugárzás minimálisra csökkenti a hibalehetőséget.


A projekt keretében az osztály egy új HDR afterloading készülékke is gazdagodott. E technika lényege, hogy a kezelendő testüregbe, vagy magába a daganatba, esetleg a műtéttel eltávolított daganat helyére vékony csöveket vezetnek, melyeket egy számítógép által vezérelt berendezéshez csatlakoztatnak. Ez a berendezés rendelkezik olyan egységekkel, amelyek összehangolják a működését a CT-vel és az MR-rel, valamint van benne egy besugárzás tervező rendszer is.


A betegadminisztrációs rendszer is megújul az eljárások helyes elvégzését ellenőrző szoftver beszerezésével, mellyel követhetővé és bármikor megtekinthetővé válik minden a beteggel történt esemény. Valójában e számítógépes rendszerek által válik teljessé a sugárterápiás lánc. A fejlesztés révén a betegek egészséges szöveteinek megóvása és a mellékhatások csökkentése mellett hatékonyabb daganatterápiára lesz lehetőség.
A projekt keretében biztosított gépek és technikai eszközök sorát egy színes megjelenítésű, teljesen digitális ultrahang készülék zárja, mellyel teljessé válik a pajzsmirigy jó és rosszindulatú daganatainak regionális ellátása.


A gépek tesztüzeme, használatuk betanítása folyamatban van, a betegek előreláthatóan 2016. januárjában találkozhatnak kezeléseik során az új eszközökkel.


Prof. dr. Kahán Zsuzsanna, az Onkoterápiás Klinika vezetője elmondta, hogy a projekt harmadik területe a Patológiai Intézet molekuláris patológiai laboratóriumának fejlesztése volt. Számukra egy új 8-kapillárisos genetikai analizátort, valamint a daganatok meghatározásában nélkülözhetetlen immunfestő automatát szereztek be. E berendezések által a molekuláris daganatdiagnosztika képessé válik az egyes daganattípusok pontosabb leírására, amely elősegíti a személyre szabott, ezáltal hatékonyabb kezelést.


A projekt szükségességét alátámasztja, hogy a régió egyike az ország kedvezőtlen demográfiai adottságú térségeinek: a rossz születési és halálozási arányszámoknak köszönhető, hogy a térség társadalma elöregszik. A daganatos megbetegedések itt is, mint az országban általában a második leggyakoribb haláloknak számítanak, mintegy 25%-ot tesznek ki. A daganatos megbetegedések okozta elhalálozások száma a környezeti hatásoknak, az egészségtelen életmódnak köszönhetően folyamatosan növekszik. Ezzel párhuzamosan az is megfigyelhető, hogy mivel a társadalom életkora is nő, a daganatos betegségek esetszáma is növekszik. 2012-ben például 12%-kal több daganatos megbetegedést kezeltek a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban mint 2008-ban, miközben az ország egész területét tekintve kisebb mértékben nőtt a megbetegedések száma. Ebből az adatból következtethetünk arra is, hogy az intézmény már most is nagyobb területet lát el, mint a dél-alföldi régió.