• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

PTE: többszörös túljelentkezés az ápolásszakon

Regionális hírek Forrás: MTI

Az Általános Orvostudományi Karra a tavalyinál kilenc százalékkal több diákot vettek fel.

Megőrizte helyét a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában, és továbbra is a Dunántúl meghatározó oktatási, tudományos, művészeti, valamint kutatási központjaként működik a Pécsi Tudományegyetem (PTE). A PTE az idei felsőoktatási felvételi eredményeket értékelő pénteki, MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében azt írta, hogy a tavalyihoz hasonlóan a pécsi a tudományegyetemek között a negyedik, abszolút sorrendben az ötödik helyen áll.

Hozzátették: a jelentkezők száma az elmúlt évhez képest 20-21 százalékkal esett vissza, a felvett hallgatók 18, az állami ösztöndíjjal tanulók 7 százalékkal vannak kevesebben, mint tavaly.
Idén szeptemberben mintegy 4700 hallgató kezdheti meg tanulmányait a PTE-n, közülük 3780-an állami ösztöndíjasok lesznek, a felvettek 80 százaléka nappalira jár majd. Alapképzésen az elsősök 60 százaléka vesz részt, 971-en mesterképzésére iratkozhatnak be.

A PTE karai közül az Általános Orvostudományi Karra a tavalyinál kilenc százalékkal több diákot vettek fel, ugyanott állami ösztöndíjasként az előző évinél 11 százalékkal többen tanulhatnak. Az egészségtudományi, a műszaki és a közgazdaságtudományi karon az összlétszám 2-8 százalékkal csökkent.

A pécsi egyetem legnépszerűbb szakjai között van az általános orvos, a jogász, a pszichológia, és az idén is jelentős érdeklődés volt az ápolás és betegellátás-gyógytornász, a gazdálkodási és menedzsment, a mérnökinformatikus, a biológia-, a földrajz- és az anglisztikaképzés iránt.

Nagy volt a túljelentkezés több kis létszámú szakon: a nemzetközi tanulmányokra tizenháromszor, a fogorvos, az ápolás és betegellátás, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a turizmus-vendéglátás, a filozófia, a germanisztika, a kerámiatervezés, a belsőépítész, és egyebek mellett a grafikusművész szakra nyolc-tizenkétszer többen jelentkeztek, mint ahány helyet hirdettek.

Az egyetem kitért arra, hogy "elsősorban a bizonytalan gazdasági helyzet és a felsőoktatást érintő változások miatt" az általános felvételi eljárásban jelentősen visszaesett az önköltséges szakokra jelentkezők száma.

Megjegyezték, hogy a PTE több mint 300 szakán pótfelvételi eljárásban várja azokat a jelentkezőket, akik nem jutottak be a választott képzésre, vagy nem is próbálkoztak az általános eljárásban.

Hozzáfűzték, hogy az önköltség előteremtésében segítséget nyújt a diákhitel, és az egyetem is részt vesz a tehetséges diákok támogatásában. Száz önköltséges hallgató rektori ösztöndíjban részesül, emellett több kari, vállalati támogatási lehetőséget is kínálnak.

Legolvasottabb cikkeink