• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rangos publikáció a fehérjekutatásról

Regionális hírek Forrás: Debreceni Egyetem

A legnevesebb amerikai biokémiai lapban, a Cellben jelent meg a Debreceni Egyetem kutatója, Fuxreiter Mónika fehérjekutatásról szóló cikke.

Eddigi pályája csúcspontjaként értékeli "A magasabb rendű fehérjeszerveződések elmosódott szerkezeti világa" témájában a Cell májusi számában megjelent cikket Fuxreiter Mónika, a Debreceni Egyetem Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet egyetemi docense - közölte weboldalán az egyetem.

- Mi a közös Steven Hawking világhírű brit fizikus betegségében, az egészséges szervezet stresszválaszában és a vírusfertőzések elleni védekezésben? Mindegyik folyamatban nagyszámú fehérjemolekula egymáshoz kapcsolódásával létrejövő, változó összetételű és szerkezetű képződmények vagy sejtszervecskék vesznek részt. Ezekben a környezeti hatásokra reagálva sokszor csekély változás is visszafordíthatatlan, betegséghez vezető folyamatokat indíthat el – tájékoztatott az MTA-DE Lendület Fehérjedinamikai Kutatócsoport vezetője.

Fuxreiter Mónika szerint nagyon izgalmas kérdés, hogy szerkezetileg miként jellemezhetők részletesen a fehérjék magasabb rendű szerveződései. Méretük, változó összetételük és heterogén struktúrájuk miatt ugyanis ezeknek a rendszereknek a megismerése kihívást jelent a szakemberek számára. A gyógyszerkutatások szempontjából ugyanakkor alapvető jelentőségű, hogy feltárják e fehérjekapcsolatok kialakulásának pontos szerkezeti mechanizmusát.

A Cell folyóiratban megjelent tanulmány azt vizsgálja, hogy találhatók-e közös jellegzetességek a különböző fehérjeszerveződésekben, illetve milyen molekuláris tényezők szabályozzák ezeket a képződményeket.

Fuxreiter Mónika elméleti kutatóként mintegy tíz éve elemzi a stabil szerkezettel nem rendelkező fehérjéket. A cikk ebben az évtizedes munkában teszi fel az i-re a pontot – ahogyan ő fogalmaz –, ám reméli a kutatás itt nem áll meg. Célja, hogy 5-10 éves távlatban olyan válaszokat kaphasson, amelyeket a gyógyszeripar akár az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór terápiájában is hasznosíthat.