• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Száz évet idéz a másfélezer fénykép Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A centenáriumi kiadvány az egyetemváros orvoskari telepének százéves történetét mutatja.

Több mint ezerötszáz fénykép segítségével idézi meg a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum elmúlt száz évét az a Centenáriumi Emlékalbum, melyet ma mutattak be az érdeklődőknek. A különleges kötetben olyan rendkívüli dokumentumok is helyet kaptak, mint az egyetem alapító okirata, vagy felvétel az avatóünnepségről IV. Károly és Zita királyné részvételével.

A centenáriumi kiadvány képekkel mutatja be az egyetemváros orvoskari telepének százéves történetét dr. Batár István és dr. Tóth Csaba szerkesztésében. Az album fejezetei végigvezetik az olvasót a kezdeti építkezéstől, az arculatváltáson át az újabb létesítmények, nagyberuházások megjelenítéséig. Megismerhetjük az egyetemi vezetőket, bepillanthatunk az intézmény nagyobb eseményeibe, láthatunk életképeket a múltból, a diákéletből, és bemutatkozik a mai DE OEC, intézeteivel, klinikáival együtt.
A kötet szerkesztői szorosan kötődnek a Centrumhoz.

Dr. Batár István az intézmény száz évéből több mint ötvenet személyesen is végigélt, előbb diákként, majd a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika orvosaként. Tóth Csaba professzor 16 éve került Debrecenbe, 1995-től 2011-ig vezette az Urológiai Klinikát. Jelenleg professzor emeritusként dolgozik tovább. Mindketten évtizedek óta fényképeznek, dr. Batár István emellett fotódokumentumokat is gyűjt. Az alkotók több ezer képből válogatták azt az 1570-et, amely bekerült az albumba.

A múlt felidézése, a jelen megörökítése a legfontosabb üzenete az emlékalbumnak, hiszen a múltból táplálkozunk, és ha nem fényképezték volna le elődeink a kiemelkedő pillanatokat, akkor nem tudnánk az igazságot – emelte ki dr. Tóth Csaba.

A kiadványban olyan kuriózumok is megtalálhatók, mint a Debreczeni Magyar Királyi Tudományegyetem felállításáról rendelkező 1912-es „törvényczikk", amelyet az utolsó pillanatban bocsátott rendelkezésünkre az Országos Levéltár. Igazán különlegesek Neuber Ede bőrgyógyász professzor légifelvételei is az 1930-as évekből. Kivételes képeket köszönhetünk dr. Kiss Zsigmond egykori egyetemi tanácsjegyzőnek, akinek 12 kötetes fényképalbum-sorozata a csodával határos módon túlélte a háború pusztítását, és ma az Egyetemi és Nemzeti Könyvtár gyűjteményét gazdagítja – tette hozzá dr. Batár István.

Tudatában vagyunk annak, hogy az egyetem, ezen belül a Centrum fejlődése egy olyan folyamat része, amelyben a gyökereknek meghatározó jelentőségük van. Ezért tudatosan törekedtünk arra, hogy elődeinket megbecsüljük, emlékeiket megőrizzük – fűzte hozzá dr. Paragh György egyetemi tanár, centrumelnök.