• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szenior Akadémia – a hematológia lehetőségei a gyermekgyógyászatban

Regionális hírek MA 12:28 Forrás: Semmelweis Egyetem
Szenior Akadémia – a hematológia lehetőségei a gyermekgyógyászatban

Az évente mintegy 250 új gyerekkori daganatos megbetegedés 30 százalékát a leukémia okozza, mely ma már 80-90 százalékban gyógyíthatóvá vált.

A Szenior Akadémia tizenkettedik évadának záró előadását dr. Kovács Gábor, a Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének professzora tartotta. Prezentációjában a gyermekhematológia előtt álló legújabb lehetőségekről és kihívásokról beszélt - adta közre az előadűs felvételét a Semmelweis Egyetem portálja.

Dr. Kovács Gábor előadásában kiemelte, hogy a gyermekkori leukémia az esetek 80-90 százalékában mára gyógyíthatóvá vált, miközben 40-50 évvel ezelőtt szinte minden leukémiás gyereket elveszítettek. A gyerekkori daganatos megbetegedések között ez a leggyakoribb: az évente mintegy 250 új gyerekkori daganatos megbetegedés 30 százalékát a leukémia okozza – ismertette.

A professzor a szakemberek előtt álló kihívások között említette a kezelés toxikusságát, mint fogalmazott, a cél a mellékhatások csökkentése a jó eredmények megtartása mellett. A sejtosztódást gátló szerek azonban nemcsak a tumorsejtekre hatnak, hanem az egészséges sejtekre is, ezért a heveny mellékhatások mellett a kései mellékhatásokkal is számolni kell – mondta el, kiemelve, nemcsak az számít, hogy hány gyerek gyógyul meg, hanem az is, hogy később is minél teljesebb életet élhessenek. Az új immunterápiák, célzott kezelések közül bemutatott néhány példát, amelyekkel ezekhez a célokhoz közelebb kerülhetnek.

Dr. Kovács Gábor beszélt az áramlási citometria szerepéről, a minimális maradék betegség meghatározásáról, valamint az egyénre szabott kezelésről, amely egy adott beteg adott daganattípusára a leghatékonyabb és legkisebb akut és késői mellékhatással járó kezelési protokoll összeállítását jelenti. Az előadásban szó esett még a gyógyszerszint-vizsgálatokról, gyógyszergenetikai eredményekről, azaz a gyógyszerek anyagcseréjét befolyásoló genetikai tényezőkről, és in vitro gyógyszerrezisztencia vizsgálatokról, valamint a csontvelő-átültetésről is. Ezzel kapcsolatban dr. Kovács Gábor úgy fogalmazott, az eljárás lényege, hogy „kicserélik” a beteg immunrendszerét, aminek köszönhetően nagyobb adagú kemoterápia adása is lehetővé válik, és így nagyobb daganatölő hatás érhető el. Ugyanakkor ma már csak meghatározott esetekben használják ezt az eljárást, mert vannak hatékonyabb eljárások is – emelte ki. Dr. Kovács Gábor a legújabb terápiák között bemutatta a molekuláris „rendőrségi bilincsként” működő immunterápiát is, ami segít a daganatot elpusztító T-sejtnek összekapcsolódni a daganatsejttel – mint fogalmazott, ez óriási áttörést jelentett a leukémiás betegek gyógyításában. Végül kitért a CAR-T terápiára, amely a beteg saját immunrendszerét „fegyverzi fel” az adott daganattípussal való megküzdésre.