• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tanévnyitó a Semmelweis Egyetemen

Regionális hírek Forrás: MTI-Weborvos

A szülőföldön maradásra biztatta az államfő a budapesti Semmelweis Egyetem hallgatóit.

Schmitt Pál köztársasági elnök arra biztatta a Semmelweis Egyetem elsőéves hallgatóit, hogy a várható nehézségek ellenére is tartsanak ki Magyarországon, és azzal hálálják meg taníttatásukat, hogy boldogságukat nem a "könnyebb élettel kecsegtető külföldön, hanem a szülőföld rögösebb útján" próbálják elérni.

Az államfő vasárnap Budapesten, az egészségügyi oktatási intézmény 242. tanévnyitóján mondott beszédében a tapasztalatszerzés céljából mégis külföldre távozóktól azt kérte, iparkodjanak minél hamarabb visszatérni, hiszen - mint mondta - a magyar emberek egészségéért fáradozni biztosan felemelő érzés lesz.

A köztársasági elnök azt kérte az elsőévesektől, hogy gyermeki lelkesedéssel forduljanak választott hivatásukhoz és azt valódi odaadással sajátítsák el. Mostantól csak rajtuk múlik - tette hozzá -, hogy szorgalmas munkával megkönnyítik, vagy léhasággal megnehezítik céljuk elérését.

Úgy fogalmazott: "Akarjanak minél többet tudni, tájékozódjanak szenvedéllyel, tanuljanak nyelveket, töltődjenek művészetekkel és sporttal, használják bölcsen és józanul az európai nyitottságból adódó lehetőséget."

Németh László drámaírót idézve Schmitt Pál szólt arról is: az iskola feladata emellett az, hogy "kifejlessze a rendtartás igényét, a tájékozódás szenvedélyét és képességét. Így talán az életbe kilépő ember se nyugszik majd bele, hogy agya sejtteleppé váljon, hanem a világ értelmes, tetteit irányító modelljét építi állandóan magában".

Kezüket az egyetem pedumára téve esküt tesznek az első éves hallgatók a Semmelweis Egyetem tanévnyitóján, a Budapest Kongresszusi Központban. (MTI Fotó: Kovács Attila)

A Semmelweis Egyetemről

Idén több mint 2 ezer elsős kezdi meg a tanévet a Semmelweis Egyetem 6 karán.

A Semmelweis Egyetem, mint Kutató – Elitegyetem címet is elnyert oktatási intézmény olyan szakembereket képez magyar, angol és német nyelven, akik itthon és külföldön is megállják helyüket, az intézmény pályakövetési adatai szerint a diplomázók 1-3 hónapon belül találják meg első munkahelyüket. A Semmelweis Egyetemen végzett a Magyarországon dolgozó orvosok 42, a fogorvosok 70, a gyógyszerészek 50, az egészségügyi szakdolgozók 27 és a testnevelő tanárok 80 százaléka.

Az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) államilag finanszírozott képzésén 364-en kezdhetik el tanulmányaikat, a ponthatár 436 volt. Emellett 16-an nyertek felvételt a költségtérítéses általános orvos képzésre, ehhez 415 pontot kellett elérni.

A Fogorvostudományi Karon (FOK) 96-an kezdhetik el az államilag finanszírozott, míg 16-an a költségtérítéses képzést, előbbin 433, utóbbin 330 volt a ponthatár.

Az Egészségügyi Közszolgálati Kar (EKK) egészségügyi szervező és szociális munkás szakának összesen 73 új, államilag finanszírozott hallgatója lett, további 19 fő fizet a képzésért.

Az Egészségtudományi Kar (ETK) különböző típusú, államilag támogatott képzéseire 1023-an kerültek be. A legtöbben – 119-en – a gyógytornász szakirányt választották, itt kellett a legmagasabb pontszámot, 399-et elérni, de dobogós helyre került még az ápolás és az orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus szak is. A kar költségtérítéses képzésein 91-en kezdik meg a tanulást.

A Gyógyszerésztudományi Karra (GyOK) 154 államilag támogatott, míg 4 költségtérítéses hallgató került be. Előbbiek számára 411, utóbbiaknak 392 pontot kellett elérniük.

A Testnevelési és Sporttudományi Karra (TSK) 460 államilag támogatott és 303 költségtérítéses hallgató nyert felvételt. A legmagasabb pontszámot, 416 pontot, az államilag támogatott humánkineziológia szakon kellett elérni, a legnagyobb létszámmal a testnevelő-edző szak indul.

Az ÁOK, a FOK, valamint a GYTK angol és német nyelvű képzésén több mint 600-an kezdik el tanulmányaikat.