• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Tanulmányozhatja a nyomozati iratokat Imhof Gábor

Regionális hírek Forrás: MTI

Tovább tanulmányozhatja a nyomozati iratokat a PTE előzetesben lévő volt főigazgatója.

Tovább tanulmányozhatja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gazdálkodásával összefüggő vesztegetés és más bűncselekmények miatt folyó eljárás nyomozati iratait hétfőtől Imhof Gábor, a PTE volt gazdasági főigazgatója, az ügy egyik gyanúsítottja. Varga-Koritár György Baranya megyei főügyész hétfőn újságíróknak elmondta: hét munkanapot jelöltek ki az előzetes letartóztatásban lévő gyanúsítottnak, amikor munkaidőben, az ügyészség épületében olvashatja a dokumentumokat. Ehhez a férfit a büntetés-végrehajtási intézetből az ügyészségre, majd onnan visszaszállítják. A főügyész elmondta: további nyomozati iratok ismertetésére a Legfőbb Ügyészség utasította a Baranya Megyei Főügyészséget a napokban, miután a gyanúsított és védője panasszal élt, hogy az erre kapott idő nem volt elegendő.

Imhof Gábor a blogján azt írta: három napja volt a mintegy 17 ezer oldal megismerésére, a további iratismertetést a hatóság megtagadta tőle, holott az iratanyagnak mindössze tíz százalékát tudta áttekinteni. Varga-Koritár György ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a férfi az iratok tartalmát CD-lemezen is megkapta, és azokat tanulmányozhatta a büntetés-végrehajtási intézetben.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) 2010 tavasza óta folytat nyomozást a PTE gazdálkodásával összefüggésben bűnszövetségben elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt.  Az NNI idén január 27-én zárta le a nyomozást és az iratokat vádemelési javaslattal adta át a Baranya Megyei Főügyészségnek. Az érintetteket azzal gyanúsítják, hogy bűnszervezetet alkotva csúszópénzek fejében kötöttek beszállítói és szolgáltatási szerződéseket, s ezzel több mint százmillió forint kárt okoztak.

Az m1 Kékfény című műsorában a közelmúltban elhangzott, hogy a rendőrség az év áprilisában "rajtaütésszerű házkutatást" tartott az egyetemen és az intézmény egyes külső beszállító cégeinél. Feljelentést nem az egyetem tett, "ott semmit sem vettek észre", az NNI-nek "egy tégla súgott". Pilisi Gábor, az NNI dél-dunántúli régióvezetője azt mondta: a 2010 áprilisát megelőző másfél évben titkos nyomozást folytattak bírói engedélyhez kötött helyiség- és telefonlehallgatással, postai küldemények ellenőrzésével. Mindez megerősítette: "a háttérben korrupciógyanús bűncselekmények vannak".

A Kékfényben emlékeztettek arra, hogy Imhof Gábort, az egyetem gazdasági főigazgatóját, az ügy fő gyanúsítottját néhány héttel később őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték. Vele együtt 2010. július végéig összesen tizenegyen kerültek előzetesbe, köztük az egyetem gazdasági főosztályának vezetői, beszállító cégek képviselői, és a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója.

Ma már csak Imhof Gábor van előzetes letartóztatásban, mert bár korábban 30 millió forint óvadék ellenében szabadult, 3 millióért próbált irodatechnikai eszközöket vásárolni az egyetem költségére, ezért újra letartóztatták. A férfi előzetesét múlt hét pénteki végzésével április 26-ig meghosszabbította a Pécsi Városi Bíróság. Azért addig, mert akkor jár le az ügyészség határideje a vádemelésre.

A huszonkilenc gyanúsítottból tizenhárom az egyetem volt vagy jelenlegi dolgozója. Utóbbiak közül hat munkatárs ellen fegyelmi indult, amelyet a büntetőeljárás befejezéséig felfüggesztettek, utána döntenek arról, hogy felmondanak-e nekik. A gazdasági főigazgatóság öt vezető munkatársától közös megegyezéssel megváltak, egy másikat felfüggesztettek, a volt gazdasági főigazgatót pedig menesztették.

Bilonka Béla, az egyetem jogi igazgatója a Kékfénynek a bűncselekményekkel kapcsolatban elmondta: annak fejében, hogy egy cég, vagy magánszemély szerződhessen, hajlandó volt fizetni annak, aki az egyetem képviseletében eldönthette, kitől rendeljenek egy bizonyos terméket, vagy szolgáltatást. Hozzáfűzte, hogy ezek részben informatikai tárgykörű beszerzésekkel, illetve szakértői szolgáltatásokkal voltak kapcsolatosak. Pilisi Gábor a korrupcióra példaként az informatikai hálózat kiépítését említette. Ott egy meglévő alhálózatba optikai szálakat kellett telepíteni, de a munkát úgy számolták el, mintha egy új alépítmény készült volna optikai szálak behúzásával. A Kékfény úgy tudja, a nyomozók szerint csak ebben az esetben 125 millió forintot számláztak fiktíven.

A műsorban elhangzott az is, hogy az egyetemi szerverbeszerzésnél 10 millió forintos kenőpénz "egyengette a beszállító cég útját". Papíron minden szabályosan történt, csak az egyetem gazdasági vezetőinek százalékot fizető cégnek kiadták azt az információt, amellyel megnyerhette a közbeszerzést.
Pilisi Gábor egy másik "pénzlenyúlással" kapcsolatban szólt arról is, hogy különböző tanulmányok készültek arra vonatkozóan, miként lehetne gördülékenyebbé, gyorsabbá tenni a közbeszerzéseket, s ezeket a tanulmányokat "túlszámlázták."

Bilonka Béla azt mondta, hogy kártérítési igényt jelentettek be az ügyben. Ha ezt a büntetőperben nem ítélnék meg, akkor polgári pereket indítanak, hogy az egyetem veszteségét részben csökkentsék. Az anyagi kár mellett jelentős erkölcsi kárt is szenvedtek - tette hozzá.

Ahhoz, hogy legyen fedezet a későbbi kártérítésekre, a nyomozók a gyanúsítottak vagyonának zárolását kérték a bíróságtól. Az NNI régióvezetője elmondta: huszonöt ingatlant, ingóságokat, nagy értékű gépjárműveket, motorokat, tizenkilenc bankszámlát és vagyoni jogosultságokat vettek zár alá.