• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

71 vádlott, köztük orvosok az egri perben

Regionális hírek Forrás: MTI

Vesztegetés miatt álltak bíróság elé leszázalékolást végző orvos szakértők Egerben.

Kötelességszegéssel és üzletszerűen, hivatalos személyként elkövetett vesztegetés bűntett vádja miatt állt a bíróság elé két, a beutaltak leszázalékolását végző korábbi orvos szakértő hétfőn Egerben. Az Egri Törvényszéken most megkezdődött pernek további 69 vádlottja van, köztük öt orvos; utóbbiakat bűnsegédként, illetve társtettesként elkövetett hivatali visszaéléssel vádolják. A vesztegetők ellen hivatali vesztegetés bűntette a vád.

Az első- és a másodrendű vádlott - akik a tárgyaláson nem ismerték el bűnösségüket - korábban orvos szakértőként dolgozott az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet egri kirendeltségén, és a vád szerint 2010-ben a hozzájuk forduló betegek esetében kenőpénzért cserébe megállapították a leszázalékoláshoz szükséges, 50 százalékot meghaladó egészségkárosodást. Ez azonban nem felelt meg a valós egészségi állapotnak.

A Legfőbb Ügyészség által a nyomozásra kijelölt Miskolci Nyomozó Ügyészség vádirata szerint a két orvos szakértő 2010 júniusától 2010. november végéig állított ki okiratot hamisítva kedvező leleteket pénzért a hozzájuk forduló betegeknek. Az elsőrendű vádlott 44, a másodrendű pedig 29 esetben járt így el. A leszázalékolásban, baleseti járadékban, emelt összegű családi pótlék, rokkantsági nyugdíj megállapításában érintettek kétezer és 200 ezer forint közötti összeget adtak át a főorvosként dolgozó gyanúsítottaknak a kedvező szakvélemény kiállítása érdekében.ű

A nyomozás során videofelvételek készültek, amelyek alapján egyértelműen megállapíthatók a pénzátadás körülményei. Telefonbeszélgetéseket is rögzítettek, amelyek a videofelvételekhez kapcsolódva, azokat kiegészítve és megerősítve bizonyítékul szolgálnak.

Az esetek egy jelentős részében az orvos szakértők szintén orvos ismerősei közvetítőként nyújtottak segítséget a kenőpénz átadásához.

A hétfői tárgyaláson egyik orvos szakértő sem kívánt vallomást tenni. Az elsőrendű vádlott arról sem kívánt nyilatkozni, hogy bűnösnek érzi-e magát, míg társa tagadta bűnösségét. Az elsőrendű vádlott a nyomozás során a vizsgált esetek egyikéről azt mondta - idézte a bíró a nyomozati vallomást a tárgyaláson -, hogy bizonyos betegek erőszakosan akarták rátukmálni a pénzes borítékot, azokat később zavarában, feledékenységből tette a zsebébe, s vissza akarta juttatni. Azt állította, nem kért pénzt senkitől, annak ellenére, hogy sokan fordulnak segítségért hozzá, nemritkán reklamáltak és néha fenyegetőztek is.

A másodrendű vádlott a nyomozás során ugyancsak azt állította, hogy soha nem kért és nem is fogadott el betegtől pénzt, az erre irányuló sok kísérlet ellenére sem. Védője felhívta a figyelmet arra, hogy ilyen tényállás esetén a rendőrség nem, csupán az ügyészség folytathat nyomozást. Ezért arra kérte a bíróságot, hogy hagyjon figyelmen kívül minden olyan bizonyítékot, amely még az előtt született, hogy a nyomozó ügyészség átvette a nyomozást a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságtól, ugyanis ezeket - mondta - egy súlyosan törvénysértő eljárásban, tiltott módon szerezték be.

A bíró ígéretet tett arra: a bizonyítékok értékelésekor mérlegelni fogja, hogy azok beszerzése megfelel-e a törvényi feltételeknek. A tárgyalóteremben mintegy százan jelentek meg, vádlottak és ügyvédeik. A vádirat felolvasása csaknem három órán át tartott. A bíróság egyelőre nyolc tárgyalási napot jelölt ki az eljárásra. A per kedden további vádlottak meghallgatásával folytatódik.

Legolvasottabb cikkeink