Magyarországon ismét egyedülálló nagyságrendben nyújtott támogatást a Gyermekrák Alapítvány 2008-ban.
Az alapítványnál regisztrált rákos beteg gyermekek rendszeres havi anyagi támogatására az idei évben ötvenhárommillió forintot fizettek ki. A gyógyuláshoz nélkülözhetetlen szupportív (helyreállító) terápiához szükséges, térítésmentesen átadott gyógyszerekre, vitaminokra, táplálék-kiegészítő készítményekre további hatvanötmillió forintot fordítottak. A rendkívüli kérések teljesítésére – csíramentes lakószobák kialakítására, lakások akadálymentesítésére, és felújítására, ortopédiai eszközök vásárlására, külföldi gyógykezelésre, tüzelővásárlásra, temetési költségek átvállalására – tizenegymillió forintot költöttek.
A jelentős pénzügyi kiadásokon kívül az alapítványnál komoly hangsúlyt fordítanak a gyermekek lelkének ápolására is. Szakképzett orvos-tanácsadójuk életmód és életvezetési tanácsaival segíti a regisztrált gyermekeket. Teljesítik a gyógyulófélben lévők kívánságait, így a kis betegek az alapítvány szervezésében médiasztárokkal, együttesekkel, politikusokkal találkozhatnak, akik feledtetik velük a kórházban a kezelések alatt átélt pokoli fájdalmakat.
A kiemelkedően közhasznú szervezet nemcsak a Magyarországon élő rákos gyermekekkel foglalkozik, hanem segítséget nyújt a határon túli – erdélyi, kárpátaljai és vajdasági – betegek gyógykezeléséhez is.
Az alapítványnál dolgozó munkatársak, magasan kvalifikált elnöki tanácsadók időt, fáradtságot nem kímélve küzdenek azért, hogy megváltozzon az a szomorú statisztika, miszerint az Európai Unióban Magyarország az első a rákos megbetegedésben és sajnos a halálozásban is.
Az alapítvány nemzetközileg is elismert, kiváló kapcsolatokat ápol nagykövetekkel és külföldi szaktekintélyekkel. Ennek köszönhetően kérték fel őket ebben az évben az Onko-Olimpián résztvevő magyar csapat összeállítására. Vállalták a csapat felkészítését, az utazás megszervezését és annak hárommillió forintos költségét. A Varsóban megrendezésre került nemzetközi versenyen hazánkat tizennyolc, rákból gyógyult gyermek képviselte. Versenyzőink tizenegy sportágban bizonyították rátermettségüket, kitartásukat. Tizenhat érmet szereztek: hatszor szólt értük a magyar himnusz, vagyis hat aranyérem, továbbá négy ezüst- és hat bronzérem került a magyar versenyzők nyakába. A résztvevő országok közül Magyarország érte el a legnagyobb sikereket. A hét és tizenhét év közötti versenyzőink az olimpiai szereplésükkel ismételten ráirányították a figyelmet arra, hogy akarattal, elszántsággal győzni lehet, nemcsak a versenytársak fölött, hanem a leggyilkosabb kór, a rák fölött is. Küzdelmükkel elsősorban azt akarták bebizonyítani a még kórházban lévő beteg gyermekeknek, hogy ne adják fel, küzdjenek, harcoljanak, hisz a rák legyőzhető.
A Gyermekrák Alapítvány tizenegy éves működése alatt felvállalta, hogy ha kell, szembeszáll a konzervatív, megcsontosodott gondolkodással. Ha egy beteg gyermekről van szó, nem ismer határokat, nem hajt fejet a demagógia előtt, de ugyanakkor mély alázattal van a betegséggel szemben. Az alapítvány munkáját és szándékát ismerő több százezer ember azonosul célkitűzéseivel, amit az bizonyít a legjobban, hogy évek óta magasan ők vezetik a személyi jövedelemadó egy százalékos felajánlások listáját, továbbá ők büszkélkedhetnek a legszélesebb támogatói körrel.
Munkájukból a jó szándékú és segíteni akaró emberek pontosan látják, hogy egy olyan szervezet, mint a Gyermekrák Alapítvány valóban rászolgál a kiemelkedően közhasznú szervezeti minősítésre: 48 kerületi, megyei és települési önkormányzattól vállalnak át közfeladatokat. Követik a nyugat-európai országokban már bevált civil gyakorlatot: küzdenek, harcolnak, toboroznak, politikától mentesen. Csak egy cél lebeg a szemük előtt: segíteni a legrászorultabbakon, a rákos beteg gyermekeken.
Pontosan tudják azt is, hogy nemcsak kérni, hanem meg is kell köszönni a kapott támogatást és tájékoztatni kell az adományozókat arról, hogy felajánlott segítségük célba ért. Így a támogatók is tudják, hogy adományukkal egy-egy téglát raknak le az épülő kórház falába, üzemanyagot vesznek a beteg gyermekeket szállító mentőautókba, gyógyszert vásárolnak a haldoklónak és vidámabbá teszik a gyógyuló gyermekek mindennapjait.
Visszatekintve a 2008-as évre az alapítvány büszke lehet arra, hogy non-profit szervezetként az általa nyújtott támogatások összege az országban egyedülállóként háromszázkilencmillió forint.
Gy. A.