Az állandó fáradtság az egyik legtipikusabb tünete az anémiának, ami alváshiány és pluszmozgás nélkül is jelentkezik.
A vérszegénység gyakran alattomosan bújik meg, mivel olyan tüneteket okoz, melyek akár a helytelen életmóddal és a túlzott stresszel is összefüggésbe hozhatóak. Ám érdemes tudni, hogy az állandó fáradtság, a szapora pulzus és a gyakori fejfájás mögött akár anémia is állhat. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon milyen panaszok esetén érdemes vérszegénységre gondolni.
Krónikus fáradtság
Az állandó fáradtság az egyik legtipikusabb tünete az anémiának, legyen szó vashiányos vérszegénységről vagy a B12vitamin, folsav hiányáról- mindkettő fáradtságot eredményez- az agy és izomzat csökkent oxigén ellátottsága miatt. Sokszor ez a tünet jelenik meg először, különösebb stresszhelyzet, alváshiány és pluszmozgás nélkül is.
Szapora pulzus
A National HeartLung and Blood Institute (NHLBI) kutatásai szerint a vérszegénység komoly befolyást gyakorol a szív-és érrendszerre, mivel a hemoglobin előállításához vas szükséges, mely oxigént szállít a tüdőből a szervekhez. Ez azt jelenti, hogy vashiányos vérszegénység esetén a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, mivel a vér hemoglobinban szegény és kevés vörösvértesttel rendelkezik, és ez hatással van a szív-és érrendszer állapotára is. A szapora szívverés pedig annak az eredménye, hogy a kevesebb oxigént gyorsabb keringéssel igyekszik kompenzálni a szervezet.
Gyakori fejfájás
A fejfájásnak számtalan oka lehet, kezdve az alváshiánytól, az időjárási frontokon át a kevés folyadékfogyasztásig. Azonban ha a panasz gyakran, huzamosabb ideig és visszatérően jelentkezik, úgy érdemes kivizsgáltatnia magát, ugyanis könnyen lehet, hogy vérszegénység okozza. Ez egy egyszerű vérvétellel kideríthető, és táplálkozással, illetve a hiányzó elemek, vitaminok pótlásával könnyen kezelhető.
Világos, szinte fehér íny
Ínyünk állapota sok mindent elárul egészségi állapotunkról, így komoly figyelmeztető jel, ha megváltozik a színe. Amennyiben már szinte fehér, úgy az vérszegénységről árulkodik (minél világosabb, annál súlyosabb a vérszegénység), mivel ekkor kevés vörösvértest van jelen. Ezért az íny világosabbá válik, még akkor is, ha az illető nem lesz sápadtabb a megszokottnál.
Vörös, gyulladt nyelv
Akárcsak az íny, a nyelv is fontos információkat hordoz az állapotunkról. Vérszegénység esetén ugyanis a nyelv gyulladásba kerül, és emiatt vörössé válik, megduzzad, ráadásul kellemetlen égő érzés is kíséri. Leggyakrabban a vashiányt és a megaloblasztos vérszegénységet jelzi.
Szabaduljon meg a kellemetlen tünetektől
Vérszegénység esetén fontos annak típusának kiderítése és a mögöttes okok tisztázása, ami kiváltotta az anémiát (vérzékenység, vérzés, anorexia, emésztőszerv rendszeri problémák, daganat, hormonzavar stb). A kiváltó okot minden esetben kezelni kell, mellette fontos odafigyelni az egészséges táplálkozásra, megfelelő vitaminbevitelre (pl. B12, folsav, „C" vitamin) valamint szükség szerint vaskészítmény alkalmazása tabletta formában, esetleg injekciókúra is indokolt lehet.