A gyermekek többsége 3-6 éves korára kinövi a tojásallergiát, de előfordulhat, hogy ez későbbi életkorra tolódik.
Húsvétkor nem hiányozhat az asztalról, a sonka és a kalács mellett az ünnepi menü elmaradhatatlan része a tojás, mely egyben a leggyakoribb allergének egyike is. A tojásallergiával kapcsolatos érdekességek összeállításában dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa volt segítségünkre.
Anyatejes babáknál is megjelenhet
Habár a tojásallergia tünetei általában a hozzátáplálás, a tojás bevezetését követően jelennek meg, már szoptatott babáknál is gondolni kell erre a lehetőségre, ha a picinek ekcémás tünetei vannak. Az anya által fogyasztott ételek bár nagyon kis mennyiségben, de átjutnak az anyatejen keresztül a baba szervezetébe is. Ilyenkor az anyának érdemes tojásmentes diétát tartani, ha azonban az gyermeknél az ekcémás tünetek továbbra sem múlnak, javasolt egy szakorvost felkeresni.
Tojás a baba étrendjében
A tojást 8 hónapos kor után lehet bevezetni a babák étrendjébe. Kezdetben kizárólag friss, jól megfőzött tojás sárgáját készítsünk, ezt főzelékbe keverve adjuk a kicsinek, majd fokozatosan kaphat tojásfehérjét is. Ez allergiára hajlamos gyermekeknél legalább 2-4 hónappal későbbre halasztandó.
Változatos tüneteket okoz
A szoptatott babáknál jelentkező bőrallergia, ekcéma, esetleg hasfájás mellett a nagyobb, már tojást fogyasztó gyermekeknél az allergia tünete lehet: bőrviszketés, kipirosodás, bőrkiütés, az arc, a torok duzzadása, nehézlégzés, hányás, hasmenés és hasi fájdalom is.
Védőoltások és tojásallergia
Egyes védőoltások előállításakor a vírust tojásban szaporítják, ezért az oltóanyagba kis mennyiségű tojásfehérje is bekerülhet. Ez allergiás tüneteket, súlyos esetben vérnyomás esést, fulladást, esetleg halálhoz vezető reakciót válthat ki. Ilyen oltások a sárgaláz elleni oltás és az influenza elleni oltások. Lassan egy évtizede más technológiával készül a 15 hónapos korban kötelező kanyaró-mumpsz-rózsahimló elleni védőoltás, tehát ezt tojás-allergiások is megkaphatják. Mivel a tojás alapú védőoltások nem kötelezőek, ha kimaradnak, akkor sem történik baj.
Kinőhető?
A gyermekek többsége 3-6 éves korára kinövi a tojásallergiát. Előfordulhat, hogy ez későbbi életkorra tolódik és az esetek kisebb százalékában ugyan, de a tojásallergia egész élet során megmaradhat.
Csirkehús és a tyúktoll
A tojásra allergiás betegeknél fontos ügyelni arra is, hogy ritkán a csirkehús fogyasztása után is allergiás tünetek jelentkezhetnek. Egyes tojásallergiás betegeknél a tyúktoll allergénjének belélegzése is asztmás tünetet, köhögést okozhat.
Tojáspótlók
Főzés során a tojást lenmagpehellyel helyettesíthetjük, ezt közvetlenül a hozzávalókhoz adhatjuk. Kevert süteményeknél a banán és az alma is jó alternatíva a helyettesítésre: kb. 80g gyümölcs egyenlő egy tojással. A tojás kukorica- és burgonyakeményítővel is kiváltható - panírozáshoz például jól bevált a kukoricakeményítőt vízzel elegyítve, habverővel felverve kapott tojásfehérje állagú anyag - de létezik erre a célra speciálisan tojáshelyettesítő por, amit a csomagolásán leírtaknak megfelelően használunk fel.
Tojás a készételekben
Tojásfehérje számos élelmiszerben található, leginkább a pékáruk, a kenyérfélék, a ragufélék, a tésztafélék, a krémtöltelékek és fagylaltok tartalmazzák. Fontos, hogy bevásárlás során mindig olvassuk el az egyes ételek összetevőit is. Az alábbiak tojásfehérje jelenlétére utalnak: albumin, tojás (tojássárgája, tojásfehérje, tojáspor, szárított tojás), tojáshelyettesítők, tojáslikőr, globulin, lecitin, lizozim, majonéz, ovalbumin, ovovitelin, tojáshab.
2014. december 13-tól megváltoztak az élelmiszerek allergén jelölésének szabályai. Aki tojásra allergiás, az a 3-as számot figyelje, ezzel jelölik ugyanis, hogy az adott termék, vagy készétel tojást tartalmaz.