• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A ''modern'' ember és a testedzés zavarai

Egészségmagazin Forrás: Sportorvos.hu

A testépítő típusú evészavart csak az elmúlt években írták le, és önállóan még nem kódolták.

A 21. század emberének egyik központi témája a külseje, megjelenése megfelelősége. Gyakori, hogy a testünkkel való foglalatoskodás elfedi a lelkünkben lévő problémákkal való törődés fájdalmas voltát. Akárhogy is, tény, egyre többen szenvednek különböző típusú evés-, és testképzavarokban, illetve a sportolási magatartással összefüggő betegségekben. Az anorexia nervosa és a bulimia mellett újabb típusú evészavar az orthorexia nervosa, valamint a testépítő típusú evészavar. A testkép zavarával függ össze az izomdiszmorfia, melyet szintén újabb keletű problémaként értékelhetünk.

Orthorexia nervosa

Az elmúlt években az evészavarok leírásának finomodását követhetjük nyomon. Az orthorexia n. feltételezhetően eddig is jelen volt, de más zavarok részeként szerepelt a betegek anamnézisében. Az orthorexia nervosát 1997-ben Bratman írta le. A zavar jellemzője, hogy az ebben szenvedők kényszeresen odafigyelnek az elfogyasztott étel minőségére. Igyekeznek kizárólag egészséges élelmiszerekkel táplálkozni. Ezek beszerzése és elkészítése kitölti minden idejüket. Jellemzően igyekeznek kivonni magukat azokból az aktivitásokból, melyek bármilyen kapcsolatban állnak az étkezésekkel, valamint inkább lemondanak az evés örömeiről, a megfelelő étel hiányában. Többnyire lenézik azokat, akik hajlandóak mindenféle nem ellenőrzött terméket megenni, szemben velük, akik erre óriási hangsúlyt fektetnek.

A betegség gyakran valamilyen diétából indul ki, mely más betegség leküzdésére irányult (pl. candida betegség). A megfelelő tápanyag bevitelhez kötődő érzelmek és vélekedések idővel átalakulnak, és a személy kényszeresen ragaszkodni kezd a saját maga által kialakított rendhez, amennyiben hibát követ el - megszegi a szabályait -, szigorít diétáján és a koplalás is fokozódhat.

Jelen esetben is nehéz meghúzni a határt egészség és betegség között. Az egészséges ételek az egészségtudatos életmód követése „örvendetes" szokásnak számít. A társadalom támogatja ezt a viselkedésmódot. Probléma azonban, hogy a kontrollra, egyensúlyra törekvésre nem tanítja meg az embereket.

Testépítő típusú evészavar - testzsírfóbia

Szintén napjaink problémájának tekinthetjük a testépítő típusú evészavart, mely leggyakrabban nők körében fordul elő. A zavar fő jellemzője, hogy ezek a nők kényszeresen odafigyelnek a testedzésre, és speciális étrendet tartanak. Kerülnek minden olyan ételt, amely fölösleges zsírokat tartalmazhat, miközben előnyben részesítik a magas fehérjetartalmú, vitamindús táplálékot. Pontos előírás szerint és pontos időbeosztás mellett alakítják testük minden porcikáját. A táplálkozási szokások ilyen irányú felborulása és a testedzés végletessége gyakran amenorrhoeához vezet.

A megtervezett rutinban történő bármiféle változás esetén erős szorongást, lelkiismeret-furdalást élnek át. Mindezzel céljuk a tökéletes külső megalkotása, melynek szükségességét a média közvetíti. Életük teljes mértékben beszűkül a testtel való foglalatoskodásra, mely kényszeres viselkedés ezt a zavart is „beállítja" az evészavarok sorába. A testzsírfóbiában érintettekre szintén jellemző,  hogy kerülik a társaságot, inkább maguk készítik el ételeiket, amit pontosan kiporcióznak, hogy bárhol el tudják fogyasztani, ha annak ideje van. A beszűkült életmód hátráltatja annak lehetőségét, hogy a környezet segítő módon beavatkozzon az egészségre káros életvitelbe.

Izomdiszmorfia

Az izomdiszmorfia a testképzavarok csoportjába tartozik. A kórképre Pope és munkatársai (1993) hívták fel a figyelmet. A korábban inverz anorexia néven leírt zavar a férfiak betegsége, akik jellemzően anabolikus szteroidokat szednek. Habár ezek a férfiak kifejezetten izmosak, attól félnek, hogy túl kicsi a testméretük, túl vékonyak, szoronganak a súlyvesztéstől. Ez utóbbi is indokolja az elnevezést, hasonlóan az anorexiások kövérségtől való félelmétől. A két betegség sok közös vonással rendelkezik. Az öltözködés tekintetében, ahogy az anorexiás nők is kizárólag bő ruhákban hajlandóak mutatkozni, elrejtendő vélt súlyfeleslegüket, a problémában szenvedő férfiak is csak olyan ruhákat hordanak, mely minél jobban képes elrejteni testüket, ami szerintük nem elég izmos, nem elég kidolgozott.

A betegség kialakulásának hátterében feltételezhető az aggodalmaskodó, túlvédő anyai viselkedés, ödipális konfliktus, az apa perifériás helyzetével párhuzamosan. Jellemző továbbá a személyre a hiányos pár- és baráti kapcsolat, ami az alacsony önértékeléssel is összefüggésben lehet.

Az izomdiszmorfia rejtett zavarként értékelhető, a szakirodalom is csak „ismerkedik" vele. Felismerése és kezelése azonban fontos feladata a gyógyításnak, hiszen mind az anabolikus szteroidok szedése, mind a testedzés ilyen szélsőséges formája súlyos egészségügyi problémák forrása. A kutatások tanúsága szerint a testi problémákhoz lelki „deficitek" is társulnak, az érzelmi és szorongásos kórképek „személyében".

A teljes cikk a sportorvos.hu portálon

Legolvasottabb cikkeink