• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A csodatapaszról a reumatológus szemével

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Dr. Zolnay Péter sportkedvelő reumatológus osztja meg véleményét a "csodatapaszról".

Sokakban felmerült, hogy az Olimpia különböző versenyszámaiban a sportolók által használt szalagoknak vajon mi a szerepe. Nos, emlékezhetünk arra, hogy nem csak itt, hanem az idei foci EB-n Mario Balotelli három kék színű csíkkal a derekán-hátán keltette fel a figyelmet, vagy Wimblendonban a szerb Novak Djokovic könyökén díszelgett a szalag - írja Dr. Zolnay Péter, a Rózsakert Medical Center reumatológusa blogbejegyzésében.

A termék japán feltalálója, majd forgalmazója, Dr. Kenso Kase már a 70-es években alkalmazta a csíkokat, amik mára már 10 különböző színben kaphatók, és ahogy látjuk, egyre többen teszik fel a különböző testrészekre, bízva azok gyógyító hatásában. Nos, az igazság az, hogy a kizárólag nyújtott testrészre felhelyezhető, pamutból készült rugalmas anyag, - amely nem csak színében lehet különböző, de már vízhatlan formájával is találkozhatunk - olyan tulajdonsággal van felvértezve, hogy lényegesen kevésbé olyan szoros, mint a hagyományos bandázsok, ezáltal megkönnyítik a bőr és izomszövetek közötti nyirokáramlást és a kóros testnedvek könnyebb áramlását.

Egyetlen probléma, hogy tudományos vizsgálatokkal még nem sikerült igazolni a fenti állítást, noha több mint 5 éve nemzetközi szervezete is alakult a terméknek ennek bizonyítására, ez azonban még várat magára. A dollármilliárdos bevételt hozó termék népszerűségének oka egyrészt a számos prominens sportoló, aki már letette voksát a tapasz mellett, emellett a divat is meghatározó és csakúgy, mint a testékszereknek, figyelemfelhívó szerepük is lehet.

John Brewer, a Bedfordshire egyetem sportokkal foglalkozó professzora szerint, ha nincs is tudományosan igazolt hatása a színes szalagoknak, azok viselése befolyással lehet a teljesítményre és a sérülések megelőzésére. Ugyanakkor azt is jelzi, hogy viselése nem okozhat semmilyen kárt, hacsak annak eltávolítása során néhány szőrszálat nem veszítünk el.

A feltaláló dr. Kase véleménye ennek vonatkozásában, hogy az olimpikonok a világ legjobb atlétai, akik különböznek a többi atlétától, hiszen ők lényegesen érzékenyebbek és sokszor feszültebbek. „Számukra szalagjaim kényelmet biztosítanak, és ami ennél még több, hogy tiltott szert nem tartalmaznak."
Abban biztosak lehetünk, hogy a több mint 30 éve ismert szalagok csúcsrajáratása még nem fejeződött be! - írja a szerző.