Ha vakbélgyulladás gyanúja merül fel, mihamarabb forduljunk háziorvosunkhoz.
![]() |
A gyulladás kezdetben csak enyhefokú, mely még visszafejlődhet akár spontán is. A folyamat továbbterjedése során kialakul az összes falréteget érintő gennyes gyulladás, amely akár 5-6 óra alatt átfúródáshoz vezethet. Ha a műtét az átfúródás előtt nem történik meg, akkor a féregnyúlvány körül tályog, majd kiterjedt hashártyagyulladás alakul ki. Ez utóbbiak már életveszélyes állapotot jelentenek.
A kezdeti szakaszban legtöbbször gyomorszájtáji, köldök körüli, főleg fiatalokon az egész hasra kiterjedő hasi fájdalom jelentkezik, melyet émelygés majd hányás kísér. A felismerés szempontjából hasznos tudni, hogy általános gyomor-bél hurut esetén először émelygés-hányás jelentkezik és csak utána a fájdalom. Egy idő múlva (ez egyéntől függően 5-24 óra lehet) a fájdalom a jobb alhasban a legkifejezettebb. Típusos helye a McBurney-pont, mely a jobb csípőlapát elülső-felső tövisét (ezt kitapinthatjuk) a köldökkel összekötő vonal külső és középső harmada határán van. Hőemelkedés, láz is jelentkezhet és fontos, hogy a végbélben mért hőmérséklet a szokásosnál - 0,5°C - nagyobb mértékben haladja meg a hónaljban mértet. A folyamat további súlyosbodása esetén bélhűdés alakul ki, melyet székelési inger és hasmenés előzhet meg. A jobb alhas területén fokozódó izomvédekezés a hashártya helyi érintettségének jele. Ha az egész has „védekezik" (nem lehet a hasat sehol sem benyomni – szinte „deszka-kemény") már kiterjedt hashártyagyulladásról van szó.
Amennyiben a fent leírt tünetek alapján vakbélgyulladás gyanúja merül fel, mihamarabb forduljunk háziorvosunkhoz. Ha a diagnózis valószínű, haladéktalanul sebészeti osztályra kell utalni a pácienst. A sebész szakorvos a vizsgálatok után határoz a szükséges megfigyelésről, előkészítésről és a műtétről.